Categories: Agenda

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe’li yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.
19 Mayıs 1919 neyin başlangıcıdır?
19 Mayıs 1919 “Türklerin Millî Mücadele tarihi” başlangıcı 19 mayıs 1919 tarihi Osmanlı Devleti için son hareket ,Türkiye Devleti için önenli bir başlangıçtır.
19 Mayıs bayramı nasıl ilan edildi?
19 Mayıs günü, 20 Haziran 1938 tarihinde “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki 2739 Sayılı Kanuna Ek Kanun” olarak, “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kabul edildi. 1981 yılına gelindiğinde ise çıkarılan 2429 sayılı kanun ile bayramın ismi 19 Mayıs “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı.
19 Mayıs ne zaman kabul edildi?
Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.
19 Mayıs kimin doğum günü?
İlk resmi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ise Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinden sonra 1939 yılında kutlandı. Atatürk’ün, Milli Mücadele’nin başlaması dolayısıyla kendi doğum günü olarak ilan ettiği “19 Mayıs”ta, Samsun’da “muazzam tarihi bir gün” olarak yerel törenler düzenleniyordu.
19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedir?
19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktı. Bugün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk, bu bayramı Türk gençliğine armağan etti.

19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı

Atatürk’ün doğduğu gün milli bayram olarak kutlanır mı?
Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin millî bayramıdır. … Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır.
Kurtuluş Savaşı mızın başlangıç günü bayram olarak kimlere armağan edildi?
19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı‘nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.
19 Mayıs 1919 da Atatürk ne yaptı?
19 Mayıs 1919‘da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Mustafa Kemal bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.
22 Haziran 1919 yılında ne oldu?
22 Haziran 1919 – Amasya Genelgesi. Amasya’ya gelen Mustafa Kemal Paşa, direniş için kurulan fakat dağınık bir durumda olan kuruluş ve kuvvetleri birleştirmek, bir merkezden idare etmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu maksatla Sivas’ta bir millî kurul toplanmasına karar vermiştir.
4 Eylül 1919 de ne oldu?
Dünya Savaşı’ndan sonra işgale uğrayan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla seçilmiş ulus temsilcilerinin Sivas’ta bir araya gelmesiyle, 4 Eylül 1919 – 11 Eylül 1919 tarihleri arasında gerçekleşen ulusal nitelikte bir kongredir.

Erzurum ve Sivas kongresi ne zaman yapıldı?

Sivas Kongresi (4-11 Eylül 1919)
Mustafa Kemal bir kısım Heyet-i Temsiliye üyesiyle birlikte 2 Eylül’de Erzurum‘dan Sivas‘a geldi. Kongre 4 Eylül 1919’da o günlerde ”Mektebi Sultani” olarak kullanılan binada saat 15:00’de toplandı.
Erzurum Kongresi önemi nedir?
Peki Erzurum Kongresinin önemi nedir? 1- Manda ve himaye reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. 2- İlk kez milli sınırlardan bahsedilmiş ve Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı anda Türk vatanı olan topraklarının parçalanamayacağı açıklanmıştır.
Sivas Kongresi nerede kuruldu?
Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyet tarafından 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14.00’te bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi yapıldı.
MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife
Tags: Bayramlar

Recent Posts

Alex Baxter was mocked on social media

Australian model Alex Baxter climbed onto the lakeside cliff for the sake of posing. The…

1 min ago

Alexis Sharkey found dead and naked

The social media phenomenon Alexis Sharkey, who has been sought as missing for days, was…

8 mins ago

Russian model Lilia Sudakova killed her husband

The famous model stabbed her husband, who came home with another woman, in the heart.…

23 mins ago

Jennifer Lopez is totally sexy but zero botox

The apparently imperishable whiz Jennifer Lopez discloses that preceding the dispatch of her JLo Beauty…

30 mins ago

2020 will be one of the three hottest years ever

The World Meteorological Organization (WMO) expects 2020 to be recorded as one of the hottest…

42 mins ago

Jon Rose Embraces His Origins For A Better World With Two Californians

Dockers® starts a 3-year collaboration with the founder of Waves for Water, Jon Rose. In…

51 mins ago