Categories: Agenda

2020 İOKBS bursluluk testi ne devir yapılacak? MEB bursluluk test tarihi değişti mi?

Her yıl tertipli olarak MEB tarafından yapılan İOKBS bursluluk imtihanına İlköğretim 5, 6, 7, 8 ve Orta Tedrisat (lise) 9,10,11 sınıf mekteplileri katılabiliyor. Koronavirüs sebebiyle mektepler 31 Mayısa kadar gizli kalacak. Talebeler geçtiğimiz periyotta burs testine müracaatlarını eğitim gördükleri mekteplerde yapabiliyordu.Bursluluk imtihanı müracaatlarının nereden yapılacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak  Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer koronavirüs tedbirleri sebebiyle test müracaatlarının otomatik olarak yapılacağını açıklamıştı. Hangi imtihan müracaatlarının otomatik olarak yenileneceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Evet İOKBS bursluluk testi ne devir düzenlenecek? İşte  Birinci ve Ortaöğretim bursluluk imtihanı detayları…

İOKBS BURSLULUK IMTIHAN TARİHİ

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 25’ Nisanda yapılması planlanan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın 6 Haziran’a ertelendiğini açıkladı.

İOKBS BURSLULUK TESTINDE KAÇ SORU VAR?

Birinci ve Ortaöğretim bursluluk testte mekteplilere 100 soru soruluyor. Çoktan seçmeli olarak hazırlanan 100 soru için mekteplilere 120 dakika mühlet veriliyor.

5, 6 ve 7. Sınıflar için İOKBS imtihanında Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Içtimaî Malumatlar dersinden 25 soru soruluyor. Hazırlık sınıfı gayrı bir ifadeyle  8. sınıflar için Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Çevre Malumatlar 25 ( İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Diyanet Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusu soruluyor.

9, 10 ve 11. Sınıflar için İOKBS sınavında  Türk Lisanı ve Edebiyatı 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25,(Fizik, Kimya ve Biyoloji) Toplumsal Bilimler 25 (Tarih, Coğrafya ile Diyanet Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusu soruluyor.

İOKBS bursluluk imtihanında Diyanet Kültürü ve Ahlak Haberi dersinden sorumlu olmayan 5,6,7 sınıf talebeleri için Toplumsal Haberler dersinden 8 soru soruluyor, Eğitimlerine  hazırlık sınıfı  (8.sınıf)  9, 10, 11 sınıftan devam eden talebelere ise  Içtimaî Bilimler derslerinden birebir sınıf seviyelerine nazaran sorular soruluyor.

MEB BAKANI SELÇUK  AÇIKLADI

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bursluluk ( İOKBS) testine girecek mektepliler için açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar;

“Bu imtihana girecek talebelerimiz de bulundukları sınıfların 1. periyot müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Başkaca bu imtihana girecek 10. ve 11.sınıf talebelerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf talebelerimiz de yalnızca 9. sınıfın bir numara devir müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar.”

İOKBS MÜRACAAT KOŞULLARI NELER?

İlköğretim( 5,6,7,8) ve Ortaöğretim öğrencilerine(9,10,11) eğitim hayatlarında maddi destek sağlamak emeliyle düzenlenen teste başvurmak isteyen talebelerin birtakım müracaat kriterlerini tarafına getirmesi gerekiyor. İşte gerekli kriterler:

Türkiye Cumhuriyeti yahut KKTC vatandaşı olmak

Sınıf tekrarı yapmamış olmak

Testin gerçekleştiği yıl içerisinde mektep değiştirmeye yönelik ceza almamış olmak

Ailenin yıllık olarak kazandığı ecrin, belirlenen yıllık fiyattan düşük olması

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Kendra Lust prays for James Rodriguez to get well soon

Kendra Lust, a get well soon message for James Rodriguez Kendra Lust wishes James Rodriguez…

6 hours ago

Danish Instagram model (Gitte Von G) naked in the streets

Danish model Gitte Von G strolls the streets with bare boobs Gitte Von G, a…

7 hours ago

10 Trending Halloween Movies to Watch for a Scary Evening

A Little Fear, A Little Fun! We have prepared 10 important scary movies that you…

7 hours ago

Brooklyn Beckham Celebrates Anniversary With His Girlfriend

Brooklyn Beckham celebrated the anniversary of their relationship by sharing bathtub poses with his girlfriend.…

7 hours ago

Oracle deactivated Microsoft in TikTok sale

Oracle wins TikTok acquisition talks According to rumors; Oracle was the winner of the negotiations…

21 hours ago

Prince Harry and Meghan Markle’s request for court adjournment

Accepting Meghan Markle's request to adjourn Prince Harry and Meghan Markle's request for a postponement…

1 day ago