Categories: Agenda

Anadolu Efsanesi: Türk Mitolojisinin Korkunç Kadını Alkarısı

Anadolu insanının bitmek bilmeyen efsaneleşmiş korkusu: Alakarısı
Adını dahi duymak ürpermeye yetiyor. Türk mitoloji tarihinde adeta efsaneleşmiş, yeni doğum yapan korkulu rüyası olarak adlandırılan cinin adıdır Alakarısı.

Anadolu Türklerinin Korkunç Kadını: Alkarısı

Anadolu’nun bazı bölgelerinde, yeni doğum yapmış loğusa dönemindeki kadınlara göründüğü söylenen, onların dehşet verici şekilde korkmasına, hasta olmasına, hatta intihar ederek ölmelerine neden olan kötü bir cindir Alkarısı.

Bu cinin yeni doğmuş bebeklere de zarar verdiği söylenir. Alkarısı isminin dışında Albasması olarak da bilinmektedir. Daha çok Anadolu’da efsaneleşmiş bu varlığın isimleri ise bölge bölge farklılık göstermekte. Erzurum’da Alkarısı, Malatya’da Hıbilik, Bingöl’de Kapoz, Elazığ’da Hafdar, Gaziantep’de Tepegöz adıyla da bilinmekte.

Türk, Anadolu ve Altay halk inancında loğusa dönemindeki kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılan yaratık, kısrak ata biner, bindiği atın saçını örer ve onları terletene kadar koşturduğu söylenir.

Efsanenin temeli Şamanizm’e kadar uzanır. İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısından korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır. Loğusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kur’an koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek bunlardan bazılarıdır.

Alkarısı Tarihi Görünümü Nasıl ?

Alkarısının uzun boylu olduğu, parmaklarının uzun, saçlarının dağınık, vücudunun yağlı, el ve ayakları küçük, dişlektir. Efsaneye göre kısrak atlara ve loğusa kadınlara düşmandır.Al karısının metallerden, erkek objelerinden ve doğal olarak erkeklerden korktuğu söylenir.

Alkarısı cini; samanlık ve ahırlarda bulunan öcü gibi olarak tasvir edilmektedir. Karanlık odalara geldiğinde, yalnız olan loğusa kadına eğer yalnızsa al geldiği söylenir, kadına ağırlık basar. Loğusa kadınlar, al basmasın diye başlarına çuvaldız batırırlar. Kur’ân koyarlar. Parmaklarının eklem yerleri olmadığı gibi, parmaklarının sivri olduğu söylenmektedir! Yine efsaneye göre insanlara kötülük yapan Alkarısının pişirdiği ekmeğin hiç bitmediği ve bereketli olduğu söylenir.

Alkarısı olarak bilinen cadı-cininin tamamen bir efsaneden ibaret olduğu gerçeği yüzyıllar geçse dahi kabul edilmeyecek bir durum gibi görünüyor.

Tarihi olarak en eski günümüze kadar gelen mitolojik inançlardan bir tanesi “Alkarısı” günümüzde hala anadolu içerisinde türk kadınları tarafından korkunç veya uğursuz olarak anılıyor.

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

NASA Shares Big News Found on the Moon

NASA: Water discovered on the surface of the Moon NASA announced that there was water…

11 hours ago

Nicole Kidman, Detailed Explanations About Big Little Lies Season 3

Speaking about Big Little Lies Season 3, Nicole Kidman stated that Liane Moriarty, the author…

11 hours ago

Oppermann, Deputy Speaker of the German Bundestag, dies (cause of death revealed)

The famous name died in the shooting of the TV show. Thomas Oppermann, Deputy Chairman…

11 hours ago

Oscar Isaac to meet the lead role in ‘Moon Knight’ TV series on Disney Plus

Oscar Isaac is in talks to star in the Marvel series "Moon Knight" on Disney…

11 hours ago

James Gunn shares two cover images of his new Suicide Squad movie

James Gunn Signed "The Suicide Squad" Team on Empire Magazine Cover! The Suicide Squad movie,…

11 hours ago

Trailer of Netflix Series “Selena” to Premiere in December!

Trailer of the Netflix Series "Selena"! https://www.youtube.com/watch?v=-0wz7n-h71M&ab_channel=Netflix “Selena: The Series”, a biographical drama about famous…

11 hours ago