Categories: Agenda

AVM çalışma saatleri anlaşılan oldu! AVM’ler bugün kaçta açılıp kaçta kapanıyor?

Bilim Şurası tarafından Corona Virüsten korunmak emeliyle kapattırılan alışveriş merkezleri açıldı. Salgınla uğraş kapsamında alınan tüm önlemler olumlu sonuçlandı. Ancak memleketin sıradanlaşması ismine Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tavsiye kararı ile açılış saatleri belirlenirken, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da AVM’lerdeki beğenilen olacak olan yeni kuralları açıkladı. Evet AVM’ler saat kaçta açılacak, kaçta kapanacak? İşte detaylar…

AVM ÇALIŞMA SAATLERİ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) AVM’ler için aldığı tavsiye kararında açılış ve kapanış saatlerini belirledi. Buna nazaran; kademeli olarak açılacak AVM’ler 10.00’da açılıp, 22.00’de kapanacak. Perakendeciler 11 Mayıs- 1 Haziran arasında 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

AVM’DE EN ÇOKÇA KALMA MÜHLETI 3 SAAT

Müşteriler anonslar ya da görüntülerle COVID-19 kapsamında AVM’ de uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilmelidir. Bu anonslarda AVM ziyaretinin 3 saatten uzun olmaması ve küme halinde dolaşılmaması tekliflerine de konum verilmelidir. Yemek katındaki her türlü masa ve sandalyenin kullanılması engellenmelidir.

AVM’LERDE HİJYEN KURALLARI BELİRLENDİ

Sıhhat Bakanlığı, alışveriş merkezlerinde uyulacak hijyen kurallarını belirledi.

Buna nazaran, AVM ve içindeki iş mahallerinin görünür yanlarına Kovid-19 tedbirleriyle ilgili afişler asılacak. AVM ve iş yanlarının girişinde, başkaca içerisinde münâsib taraflarda el antiseptiği bulundurulacak.

AVM’de olabildiğince çokça sayıda giriş kapısı açılacak. Giriş ve çıkışlar kimselerin birbirleriyle temasını engelleyecek halde düzenlenecek ve yerde tek taraflı gidiş-geliş işaretleri konulacak.

Alışveriş merkezinde kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak formda sonlandırılacak. AVM’den çıkan kişi sayısı kadar kişinin girişine müsaade verilecek. Girişte tıbbi maske takılacak ve maskesi olmayanlar içeri alınmayacak.

Girişte ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 raddeden yüksek olanlar içeri alınmayıp, sıhhat kuruluşuna gitmesi istenecek

Müşteriler anonslar ya da medyalarla Kovid-19 kapsamında AVM’de uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilecek. Bu anonslarda AVM ziyaretinin 3 saatten uzun olmaması ve küme halinde dolaşılmaması istenecek

Yemek katındaki her türlü masa ve sandalyenin kullanılması engellenecek.

WC’DE SU VE SABUN FOTOSELLİ OLMALIDIR

Tuvaletlere el yıkama ve maske tasarrufu ile ilgili afişler asılmalıdır. Tuvaletlerde el kurutma makineleri kullanılmamalıdır. Tek tasarrufluk kağıt havlu

sistemine geçilmelidir. Tuvaletlerde likit sabun bulundurulmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır. Tuvaletlerdeki su ve sabunlar mümkünse fotoselli olmalıdır. Tuvalet yerlerine giriş kapılarının elle tutularak açılması engellenmeli, kapı noktasına mümkünse mühendislik pratikleriyle mahremiyet sağlayacak geçiş

sağlanmalıdır.

AVM IDARESI NELERİ YAPMAMALIDIR?

Konser ve şov üzere toplu etkinlikler, Promosyon tatbikleri, Broşür dağıtımı, Dinlenme meydanlarının tasarrufu, Evlat ya da öbür yaş öbeklerine yönelik oyun ortamları ve filmlerin tasarrufu, Mescitlerin tasarrufu, Oto yıkama hizmeti, Vale hizmeti, Umumi yerlerde yemek ve gayrı besinlerin tüketimi, tekerlekli sandalye tasarrufu, Sigara içme yeri tasarrufu, Mama sandalyesi tasarrufu, Bebek arabası kiralanması vb. durumlar.

ASANSÖR KAPASİTESİNİN 3’TE 1’İ KULLANILMALI

Asansörlerin tasarrufu sonlandırılmalı, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine müsaade verilmeli ve bu sayı asansör girişinde belirtilmelidir. Asansör içerisinde toplumsal arayı korumak emeliyle bireylerin durması gereken sahalar, aralarında en az 1 metre uzaklık olacak halde nokta işaretleriyle belirlenmelidir. Yürüyen merdivenlerin bantları ve başka ortak meydanların kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri üzere sık dokunulan yüzeylerin günde en az üç defa paklık ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

KABİNLER BİRER BOŞLUKLA KULLANILMALI

Kabinler kullanılmadığı devirlerde kapı/perdeler açık bırakılmalı ve havalandırmanın sürdürülmesi sağlanmalıdır. İkiden ziyade deneme kabini olan iş yanlarında deneme kabinleri birer atlayarak ve dönüşümlü kullanılmalıdır (ör. birinci seferde 1,3,5, 2. seferde 2,4,6 gibi). Denenen eserlere Ultraviyole ışınları uygulanmamalıdır. Avrupa Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi tarafından önerilmeyen bu süreç insan sıhhatine zararlı olabilir.

MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Famous actress Mirtha Legrand: Maradona and Wanda Nara had sex for hours at the hotel

Famous actress Mirtha Legrand: Maradona and Wanda Nara had sexual intercourse in the hotel until…

13 hours ago

Model Brittany Rhea Phillips dies under vehicle driving over

Model Brittany Rhea Phillips died under the vehicle passing over her! The fact that the…

13 hours ago

Royal’s bustling bride, Meghan Markle, dies before her baby is born

The world press is talking about this news! It was alleged that the Royal's eventful…

14 hours ago

Turkish phenomenon Şeyma Subaşı who cursed her followers on Instagram became the agenda in her country

Turkish Phenomenon Şeyma Subaşı became the agenda in her country by cursing her follower who…

14 hours ago

Why did Diego Armando Maradona die? Football, drugs, politics and God’s Hand …

Why did Diego Armando Maradona die? After the autopsy of legendary football player Diego Armando…

1 day ago

British press headlines sparked reaction after Maradona’s death

The headlines made by the British press after Maradona's death drew great reaction. Diego Armando…

1 day ago