Categories: Agenda

En İyi 30+ Bilim Kurgu Filmleri

30. Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

Hayatında kendisini mutlu hissetmeyen, işleri yolunda gitmeyen Ray Ferrier’in sorumlu olduğu bir ailesi vardır. Kazancı düşük ve yetersiz olmasına rağmen onların yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaya çalışır. New Jersey’de yaşamaktadır. Bir gün üç ayaklı dev savaş araçları ile uzaylılar gelip dünyayı ele geçirirler. Kahramanımız ise kızını ve tüm ailesini korumak zorundadır. Orson Welles aracılığı ile radyo piyesi olarak da kullanılan ve Marslıların istilası diye insanlığı endişe girdabına sürükleyen bu kült bilim kurgu, H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin bütçesi dev boyutlara ulaşmıştır. Yönetmenin Spielberg olması da cabası.
Yayın tarihi: 28 Haziran 2005
Yönetmen: Steven Spielberg
Bütçe: 132 milyon USD
Oyuncular : Tom Cruise, Dakota Fanning,Miranda Otto,Justin Chatwin,Tim Robbins,Rick Gonzalez

29. Matrix Reloaded

Bu şehri ortadan kaldırmak için buraya ahtapota benzer yaratıklardan binlercesini göndermeye karar verirler. Neo ve arkadaşları bunu engellemek için makinelerin dünyasının tüm sırlarını bilen “Anahtarcı”yı bulmaları gerekir.
Yayın tarihi: 16 Mayıs 2003
Yönetmenler: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Bütçe: 150 milyon USD
Gişe : 742,1 milyon USD
Oyuncular : Ray Anthony,Christine Anu, Andy Arness,Helmut Bakaitis, Steve Bastoni,Monica Bellucci

28.Gün Işığı

Yıl 2057, insanlık güneşin her geçen gün giderek yok olmasını izlemektedir… Bu insanlığın da yok olması demektir. Dünya’nın son umudu Icarus II adlı bir uzay gemisindeki sekiz kişilik erkek ve kadınlardan oluşan Kaptan Kaneda liderliğindeki ekiptedir. Görevleri güneşi tekrar hareket geçirmesi ve beslemesi beklenen bir nükleer başlığı taşımaktır. Bu yolculuk sırasında Dünya ile radio bağlantıları kesilir. Ekip bundan 7 yıl once aynı amaçla göreve çıkarılan Icarus I’den değişik sinyaller almaya başlarlar. Yaşadıkları garip bir kaza onları görevlerini bir yana bırakıp hayatları için savaşmak zorunda bırakacaktır.
Yayın Tarihi : 11 Mayıs 2007
Yönetmen: Danny Boyle
Gişe : 32 milyon USD
Oyuncular : Cliff Curtis, Chipo Chung,Cillian Murphy,Michelle Yeoh,Hiroyuki Sanada,Chris Evans

27.Yaratık: Covenant

Koloni gemisi Covenant’ın mürettebatı galaksinin oldukça uzak bir köşesinde, bir gezegene bağlı keşfedilmemiş cennet olarak varsaydıkları bölgenin aslında karanlık ve çok tehlikeli bir yer olduğunu anlarlar. Buradan kaçışın bir yolunu bulmalıdırlar. Gezegendeki yegane canlı lanetli Prometheus’un keşfinden sonra hayatta kalan ‘sentetik’ David’dir… Efsane biilimkurgu/macera yönetmeni Ridley Scott, Alien’da kendi yarattığı evrene, Prometheus ile başlayan yeni üçlemesinin ikinci filmi olan Alien: Covenant filminde geri dönüyor.
Yayın tarihi: 4 Mayıs 2017
Yönetmen: Ridley Scott
Bütçe: $97–111 milyon
Gişe : 240,9 milyon USD
Oyuncular : Michael Fassbender,Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride,Carmen Ejogo,Callie Hernandez, Benjamin Rigby

26.Pasifik Savaşı

İnsanoğlunu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan şey, ansızın denizin altından gelmeye başlayan Kaiju isimli yaratıklardır. Bu dehşet verici varlıklar dünyanın temel kaynaklarını harap ederken canlı nüfusunu da hızlıca yok etmeye başlarlar. Çaresiz insanlık Jaeger isimli devasa robotlar üreterek felaketi durdurmaya çalışır. Tüm talimatları iki pilottan alan Jaeger’ler beyin gücüyle çalışan donanımlı ve güçlü robotlardır. Ne var ki ortada onların bile çözümleyemeceği katastrofik bir gidişat söz konusudur. Tüm çareler tükenmişken ortaya çıkan eski bir pilot ve stajyeri insanlığın son umudu olmaya çalışacaktır.
Yayın Tarihi : 19 Temmuz 2013
Yönetmen: Guillermo del Toro
Gişe : 411,5 milyon USD
Oyuncular : Charlie Hunnam,Diego Klattenhoff,Idris Elba, Rinko Kikuchi,Charlie Day

25.PREDESTINATION

Sıkı bir bilimkurgu filmi olan Predestination, zamanda seyahat edip olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye veya suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu eder. Gizli bir serivise bağlı çalışan ajanın son görevi ise; 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı adlı kişiyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır… Görevi için 1970 yılına New York’ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan ajan orada “Evlenmemiş Anne” rumuzlu John isimli bir köşe yazarıyla tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşir…
Yayın tarihi: 13 Haziran 2014
Yönetmenler: Michael Spierig, Peter Spierig
Gişe : $595,933
Oyuncular : Ethan Hawke,Sarah Snook,Christopher Kirby,Christopher Sommers

24. THE MAN WHO FELL TO EARTH (1976)

Walter Tevis’in 1963 yılında kaleme aldığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan The Man Who Fell to Earth, ölümcül bir kuraklık yaşayan gezegenine su göndermek amacıyla dünyaya gelen bir uzaylının çabalarını ve dünyadaki yaşama ayak uydurmasını, hatta onun tarafından sindirilmesini anlatıyor. Dünyada Thomas Jerome Newton ismini alan uzaylı, gezegeninin gelişmiş teknolojisini dünyada kullanarak bir uzay gemisi yapmak için gereken parayı toplamaya çalışıyor. Fakat bir süre sonra alkol, seks, televizyon gibi “dünya zevkleri” ile tanışan Newton amacından uzaklaşıyor. Uzaylı olduğunun fark edilmesiyle ise devlet tarafından tutuklanıyor ve yıllar boyunca tıbbi testlere tabi tutuluyor.
Yayın tarihi: 18 Mart 1976
Yönetmen: Nicolas Roeg

23. Suç Zamanı

Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır. Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır. Hector zamanda geriye gidince bir anda 2. Hector durumuna düşer. Eski hayatına devam etmek için orijinalini öldürmesi gerekmektedir. Bu arada Hector’ların sayısı artar.
Yayın tarihi: 16 Kasım 2007
Yönetmen: Nacho Vigalondo
Bütçe: 2,6 milyon USD
Gişe : 564.474 USD
Oyuncular : Nacho Vigalondo, Karra Elejalde, Candela Fernández,Bárbara Goenaga

22.Maymunlar Cehennemi: Başlangıç

San Francisco’da ve günümüzde geçen hikayede genetik mühendislerinin, maymunların beyinlerini geliştirmek için yaptıkları deneyler sonucunda maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaş konu ediliyor.
Yayın Tarihi : 5 Ağustos 2011
Yönetmen: Rupert Wyatt
Bütçe: 90 milyon USD
Gişe : 481,8 milyon USD
Oyuncular : Andy Serkis,Karin Konoval,Terry Notary,Richard Ridings,hristopher Gordon, John Lithgow, Tom Felton

21.Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nde genleri değiştirilmiş, isyancı maymun Caesar’ın kaçışının üzerinden on sene geçmiştir. Genetik evrim geçirerek daha da zekileşen Caesar, kendisi gibi oldukça akıllı olan diğer maymunlarla birlikte büyük bir maymunlar ordusu kurmayı başarmıştır. Caesar’ın önderlik ettiği bu maymunlar 10 yıl öncesinde yayılan ölümcül bir virüs salgınından kurtulmayı başaran bir grup insanla karşı karşıya gelir. Ve her iki türün de tek bir amacı vardır, yeni dünya düzenini oluşturan ve söz sahibi olan tür olmak!
Yayın Tarihi : 11 Temmuz 2014
Yönetmen: Matt Reeves
Gişe : 710,6 milyon USD
Oyuncular : Andy Serkis,Jason Clarke, Gary Oldman,Keri Russell, Toby Kebbell,Kodi Smit-McPhee

20.Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü

Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü’nde, Luke Skywalker ve arkadaşları Han Solo’yu kurtarmak üzere Tatoonie gezegenine doğru yol almaktadırlar. Bu esnada İmparatorluk ise ikinci Death Star’ı yok etmek üzere büyük bir saldırıya hazırlanmaktadır. Luke Skywalker’ın aklında gezegeni kurtarmak ve babasını yeniden gücün aydınlık tarafında doğru çekmek vardır.
Yayın Tarihi : Ocak 1986
Yönetmen: Richard Marquand
Oyuncular : Mark Hamill,Harrison Ford,Carrie Fisher,Billy Dee Williams,Anthony Daniels

19.Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı

Kahraman ve bilge Jedi’ler fazlasıyla uzayan savaştan dolayı oldukça yorgundur. Asıl sorun ise savaşı bahane göstererek demokrasiyi gözardı eden şansölyenin gizli planlarıdır. Artık klon savaşlarındaki son dönemeçtir ve acımasız komutan Grievious başkentte tozu dumana katmaktadır. Palpatine’i rehin alarak kaçmaya koyulan Grevious, Obi-Wan Kenobi ve genç Anakin Skywalker tarafından takip edilecektir. Öte yandan Anakin Skywalker’ın tek derdi bu durum da değildir. Anakin, büyük Jedi ustalarından beklediği ilgi ve saygıyı göremediğini düşünüp hırslanmaktadır.
Yayın tarihi: 17 Mayıs 2005
Yönetmen: George Lucas
Bütçe: 113 milyon USD
Gişe : 848,8 milyon USD
Oyuncular : Ewan McGregor,Natalie Portman,Hayden Christensen,Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson

18.SERENITY (2005)

Gezegen dışı bir göreve atanan Serenity gemisinin mürettebatları uzayda buldukları ve yardım isteyen bir kişiyi gemilerine alırlar. İlk başta her şey normal gibidir; ancak gemiye aldıkları bu kişinin asıl amaçları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığında işin çehresi değişecektir. Küçük bir alanda, korkunç bir kedi-fare oyunu oynamaya başlayacaklardır.
Yayın Tarihi : 2 Aralık 2005
Yönetmen: Joss Whedon
Oyuncular : Nathan Fillion,Gina Torres,Alan Tudyk,Morena Baccarin, Adam Baldwin,Summer Glau

17.Turbo Kid

Post-apokaliptik bir gelecekte topladığı hurdalarla hayatta kalmaya çalışan, çizgi romanlara tutunmuş bir hayat süren genç ve yalnız Turbo Kid, Apple ile tanışmasıyla birlikte bir takım zorluklarla karşılaşır. Artık korkularıyla yüzleşmek ve istemeden de olsa hayatının aşkının kahramanı olmak zorundadır. Nükleer felaketten sonra çorak topraklara dönüşmüş bölgenin acımasız lideri Zeus, Kid ve Apple’ın peşini bırakmaz. Elinde kör talihinden ve antika bir silahtan başka bir şey olmayan Kid, hayal dünyasını kaplayan çizgi roman karakterlerinden öğrendikleriyle Apple’ı kurtarmak ve Çorak Topraklar’ı Zeus’un kötülüğünden temizlemek zorundadır.
Yayın tarihi: 2015
Yönetmenler: Anouk Whissell, François Simard, Yoann-Karl Whissell
Oyuncular : Munro Chambers, Laurence Leboeuf,Michael Ironside,Edwin Wright,Aaron Jeffery, Romano Orzari

16.Açlık Oyunları (The Hunger Games)

Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve arkasından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı “Açlık Oyunları” düzenlenmektedir. Kısmen eğlence amaçlı, kısmen de halka göz dağı vermeyi hedefleyen bu oyunlar, ayrıca tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da izlenmektedir. 24 farklı ‘yarışmacı’ bütün televizyon seyircilerinin gözleri üzerindeyken, rakiplerini eleme ve hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Katniss’in 16 yaşımdaki kız kardeşi Primrose, maden yataklarıyla ünlü eyaletin ‘kadın yarışmacısı’ olarak seçildiğinde Katniss onun yerini almak için gönüllü olur. Erkek katılımcı Peeta ile Katniss, kendilerinden yaş ve kuvvet açısından daha büyük, güçlü ve ömürleri boyunca bu an için eğitilmiş olan rakiplerine karşı ayakta durmaya çalışırlar…
Gösterime giriş tarihi: 23 Mart 2012
Yönetmen: Gary Ross
Oyuncular : Stanley Tucci,Wes Bentley,Jennifer Lawrence, Willow Shields,Liam Hemsworth

15.Bilinmeze Doğru Star Trek

Atılgan gemisi mürettebatıyla dünyaya geri çağrılır. Ama karşılaştıkları manzara, çok güçlü bir terör örgütünün donanmalarını ve ona bağlı olan her şeyi yerle bir ettiği bir faciadır. Kaptan Kirk’ün bitirmesi gereken şahsi bir kavgası vardır ve bu tek kişilik kitle imha silahını bulmak için aramaya koyulur. Hayatta kalmak ile ölüme teslim olmak arasında mekik dokuyan kahramanlar, bu macerada aşk, dostluk ve fedakarlıklar sınavlarından geçeceklerdir. Kirk tek ailesi olarak nitelendirdiği müretebatı için fedakarlığın anlamını yeniden sorgulayacaktır.
Gösterime giriş tarihi: 7 Haziran 2013
Yönetmen: J. J. Abrams
Oyuncular : Chris Pine, Zachary Quinto,Zoe Saldana, Karl Urban,Simon Pegg,John Cho,Benedict Cumberbatch

14. MAD MAX (1979)

Mel Gibson?un Max Rockatansky adında bıkkın bir polisi canlandırdığı film, peşine düştüğü çetenin yardımcısını öldürmesinden sonra kendisini ve ailesini hayatta tutmak için harekete geçen bir polisin hikayesini anlatıyor. Öyküsüyle değil, daha çok yakın gelecek olarak tasvir edilen, kıyamet sonrası atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken filmin ardından iki devam filmi daha yapıldı.
Gösterime giriş tarihi: Kasım 1984
Yönetmen: George Miller
Oyuncular : Mel Gibson,Joanne Samuel, Hugh Keays-Byrne,Steve Bisley, Tim Burns

13.Başlangıç (Inception)

Bu yapımda sanatçı, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb ” ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, bu ender rastgelinebilecek mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız ?başlangıç’ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.
Gösterime giriş tarihi: 30 Temmuz 2010
Oyuncular : Leonardo DiCaprio ,Joseph Gordon-Levitt,Ellen Page, Ken Watanabe, Cillian Murphy,Tom Hardy

12. Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak

Katniss Everdeen’in distopik ve bir o kadar da despotik dünyada geçen hayatta kalma hikayesi, serinin ikinci filminde de devam ediyor. Katniss ve yoldaşı Peeta 74. Açlık Oyunları’nı kazandıktan sonra sorunsuz bir şekilde evlerine dönmeyi başarırlar. Ancak bu galibiyet her şeyden önce Zafer Tutu yapmalarını gerektirmektedir. Her bölgeyi ayrı ayrı ziyaret ettikleri bu yolculuk sırasında Katniss, büyük bir ayaklanmanın ilk işaretlerine şahit olur. Başkaldırmanın ilk ipuçlarını gören Başkan Snow ise direnişi engelleyecek çareler aramaya başlar. Yeni Açlık Oyunları ile ilgili beklenmedik ‘sürprizler’ tasarlayan Snow 75. yılını kutlayacak Açlık Oyunları’nda, 25 yılda bir düzenlenen Çeyrek Asır Oyunları’nın (Quarter Quell) üçüncüsünün yapılacağını duyuracaktır. Galibiyetinin tadına dahi varamadan yeni bir hayatta kalma mücadelesine sürüklenen Katniss bu kez Açlık Oyunları’nın en yeteneklileri ve zekileri arasında hayatta kalmak için savaşacaktır.
Gösterime giriş tarihi: 22 Kasım 2013
Yönetmen: Francis Lawrence
Bütçe: $130–140 milyon
Oyuncular : Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth,Jack Quaid,Taylor St. Clair,Sandra Ellis Lafferty,Woody Harrelson

11. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

Lucasfilm’in yeni “ara dönem filmlerinden ilki” olarak lanse edilen yapım bir grup beklenmedik kahramanın, imkansız görünen Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelme hikayesini anlatacak. Film, Death Star’ın planlarını çalmak için bir araya gelen bir ekibin mücadelesini merkezine alıyor ve 1977 tarihli Yıldız Savaşları: Bölüm IV’ten öncesini anlatacak.
Gösterime giriş tarihi: 14 Aralık 2016
Yönetmen: Gareth Edwards

Bütçe: $265 million 

Gişe : 1,056 milyar USD
Oyuncular : Felicity Jones, Diego Luna, Alan Tudyk,Donnie Yen,Guy Henry,Riz Ahmed,Alistair Petrie

10. Yok Oluş (ANNIHILATION)

Gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınan gizemli “Area X” bölgesi, onyıllardır kıtanın geri kalanından ayrıdır. Doğa, insan uygarlığının son izlerini de bölgeden silmiş durumdadır. İlk keşif gezisi, bozulmamış, cennet gibi bir doğanın süregeldiğini rapor etmektedir. Bölgeye giden 2. keşif grubu toplu intiharla, 3. keşif grubu dost ateşiyle, en sonuncu olan 11. keşif grubu ise kendilerinin bir gölgesi olarak geri dönmüş ve kısa süre sonra kanserden ölmüştür. 12. keşif grubunu oluşturan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapar. Görevleri araziyi haritalamak, örnek toplamak ve bütün gözlemlerini raporlamaktır. Akıl almayacak topografik anomalilere ve yeni yaşam biçimlerine şahit olan ekibin birbirlerinden sakladıkları sırların ortaya çıkması ise her şeyi değiştirecektir.
Yayın tarihi: 13 Şubat 2018
Yönetmen: Alex Garland
Gişe : 43,1 milyon USD
Bütçe: $40–55 milyon

9. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

Groundhog Day’in bilim kurgu ve aksiyon versiyonu Edge of Tomorrow, uzaylıların istila ettiği bir dünyada intihar görevine gönderilen tecrübesiz asker Bill Cage’in, öldükten sonra tekrar ve tekrar aynı güne uyanmasını konu alıyor.
Bilim kurgu filmleri arasında çok fazla ün yapmasa’da izleyenler arasında oldukça fazla beğeni toplayan bir yapım oldu.
Onun 9 sırada olmasın en büyük nedeni hikayesini izleyiciye oldukça iyi anlatıyor olması.
Yayın tarihi: 28 Mayıs 2014
Yönetmen: Doug Liman
Gişe : 370,5 milyon USD
Oyuncular : Tom Cruise,Emily Blunt,Brendan Gleeson,Kick Gurry,Bill Paxton,Charlotte Riley

8. GELECEĞE DÖNÜŞ (1985)

Dönemin en iyi filmlerinden olan geleceğe dönüş bu kategoride olmazsa olmazlardan.
Geleceğe Dönüş’te, deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

Yayın Tarihi : 1985

Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular : Michael J. Fox,Christopher Lloyd,Lea Thompson,Thomas F. Wilson, Marc McClure

7. Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Blade Runner 2049’da ilk filmdeki hikayenin üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı’nda görev yapan Memur K, toplum yaşamını kaosa sokacak olan ve uzun zamandır saklı kalan bir sırrı açığa çıkartır. Bir felaketi önleyebilmesi için eski ödül avcısı Rick Deckard’ı bulup ondan bazı sorularına yanıt alması şarttır.
Gösterime giriş tarihi: 6 Ekim 2017 (Türkiye)
Yönetmen: Denis Villeneuve
Bütçe: $150–185 milyon
Gişe : 259,2 milyon USD
Oyuncular : Ryan Gosling,Dave Bautista,v,Mark Arnold,Sallie Harmsen

6. STAR TREK (2009)

Bir zamanların çok sevilen kahramanları bu kez gençlik yılları ile karşımızda. Güç ve cesaret, Atılgan ve ekibinin elindedir elbette. Evren tehdit altındadır ve geleceği parlak görünmez. Bu durum ile mücadele vermesi beklenen de elbette Atılgan ve ekibidir. Türlü tehlikelere göğüs germeleri gerekecek olan Kaptan Kirk ve Spock arasında mücadele de en keskin hali ile sürecektir. Dünya ile derdi olup da intikamın izini süren kötü ruhlu güçler karşında Atılgan ve ekibi ne kadar başarılı olacaklardır? Star Trek macerasının kahramanlarının gençlik yıllarından dem vuran film, Oscar ödüllü olup J.J. Abrams’ın emeği.
Gösterime giriş tarihi: 8 Mayıs 2009 (Türkiye)
Yönetmen: J. J. Abrams
Oyuncular : Chris Pine,Zachary Quinto,Leonard Nimoy,Eric Bana,Karl Urban,Anton Yelchin, Jennifer Morrison

5. Star Wars: Son Jedi

Rey (Daisy Ridley), Jedi dünyasına adım atmıştır. Bu yolda ona yoldaşlık edecek olan Luke Skywalker (Mark Hamill), Leia (Carrie Fisher) ve Finn, Poe gibi arkadaşlarıyla Güç’ün ve geçmişin sırlarını öğrenmek üzere büyük bir maceraya atılırlar.
Yayın Tarihi : 2017
Yönetmen: Rian Johnson
Bütçe: $200–317 milyon
Gişe : 1,321 milyar USD
Oyuncular : Mark Hamill, Carrie Fisher,Adam Driver,Daisy Ridley, John Boyega,Oscar Isaac

4. Geliş (ARRIVAL)

Film, ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks’in hikayesini anlatıyor. Birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlar. Uzaylılarla iletişim kurması için ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Doktora yardımcı olması için de fizikçi Ian Donnelly seçilir. İkilinin artık en önemli görevi uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunu belirleyebilmektir. Bu süreçte bir diğer zorluk da ordunun ısrarcı bir şekilde saldırı yanlısı olması olacaktır…
Yayın tarihi: 11 Kasım 2016
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular : Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker,Michael Stuhlbarg,Mark O’Brien

3. GRAVITY (Yer Çekimi)

Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Herşey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla başbaşadırlar. Şimdi korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de gitgide tükenmektedir. İkili eve, dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?
Gösterime giriş tarihi: 11 Ekim 2013 (Türkiye)
Yönetmen: Alfonso Cuarón
Bütçe: 100 milyon USD
Gişe : 723,2 milyon USD
Oyuncular : Sandra Bullock,George Clooney,Ed Harris, Phaldut Sharma,Amy Warren

2. Avengers: Endgame

“Avengers Infinity War”un ardından pek çok süper kahraman küle dönüşmüştür. Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, genç Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury gibi pek çok kahraman, Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmesi ve kendi dengesini kurması yüzünden yok olmuştur ve dünya umutsuz haldedir. Dünya üzerinde kalan Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kendi yaslarını tutmaktayken, Iron ve Nebula ise kontrol edemedikleri bir uzay gemisinin içinde, uzay boşluğunda sürüklenmektedirler. Süper kahramanlar takımı için işler pek de iyi görünmemektedir. Ancak Kuantum Bölgesi’nden çıkmanın bir yolunu bularak Avengers ekibinin kalan üyelerine giden Ant-Man, yeni bir umut ışığı olacaktır. Daha önce var olduğunu bilmedikleri bölgeler, kahramanlar ve evrenlerin varlığını öğrenen ekip, Thanos’un kurduğu bu çarpık dengeyi değiştirmek ve kendilerinden alınanı geri getirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişeceklerdir. Hepsi kişisel olarak önem verdikleri şeyleri kaybetmiş olan kahramanlarımız için intikam vakti gelmiştir.
Yayın tarihi: 22 Nisan 2019
Yönetmenler: Russo Biraderler, Joe Russo
Gişe : 2,798 milyar USD
Bütçe: 356 milyon USD (2019)
Oyuncular : Robert Downey Jr,Mark Ruffalo,Chris Evans,Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle,Paul Rudd, Benedict Cumberbatch,Chadwick Boseman,Brie Larson,Tom Holland

IMDB : 8,5

1. Avengers: Sonsuzluk Savaşı

Avengers: Sonsuzluk Savaşı, dünyanın gördüğü en büyük tehdite karşı güçlerini birleştirmek zorunda olan kahramanların verdikleri mücadeleyi konu ediyor. Kaptan Amerika ve Iron Man’in arasında yaşanan olayların ardından bölünen kahramanlarımız, birbirlerinden uzaklara savrulurlar. Hepsi kendi yandaşlarıyla dünyayı korumaya çalışmaktadır. Ancak dünyanın kaderi bir kez daha tehlikeye girer. Sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, dünyanın gördüğü en büyük tehdittir. İnsanlığın kaderi bir kez daha, insanlık için savaşmaya ant içmiş kahramanlarımız elindedir. Hiçbir süper kahramanın tek başına yenemeyeceği büyüklükteki bu tehdit için ekipler birleşmeli ve tehdide tüm güçleriyle karşı koymalıdır…
Gösterime giriş tarihi: 27 Nisan 2018 (Türkiye)
Yönetmen: Russo Biraderler
GİŞE : 2,048 milyar USD
Bütçe: 316 milyon USD (2018)

Oyuncular : Robert Downey Jr,Mark Ruffalo,Chris Evans,Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle,Paul Rudd, Benedict Cumberbatch,Chadwick Boseman,Brie Larson,Tom Holland

IMDB : 8,5
MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

The Bath & Body Works annual ‘Candle Day’ event is now back with a longer duration

Shower and Body Works' yearly "Light Day" occasion began Friday morning and closures in stores…

23 hours ago

‘Euphoria’ special: Zendaya, Colman Domingo, released online

Euphoria Season 2 might be a couple of months away, yet HBO is delivering two…

23 hours ago

Australian surfer Felicity Palmateer challenged the waves naked

Australian surfer Felicity Palmateer challenged the waves naked. Beautiful surfer Palmateer managed to be on…

24 hours ago

Kerri Barnes rides naked bike for charity campaign

The young girl cycling in a bikini in the freezing cold collected 8,000 pounds an…

24 hours ago

Madelene Wright caught with drug balloons

Charlton Women's Football Team's footballer Madelene Wright was fired from her team as a result…

1 day ago

A Russian YouTuber named Stas Reeflay kills his pregnant girlfriend live on air

Russian YouTuber caused the death of his pregnant girlfriend in the live stream. A Russian…

1 day ago