Categories: Agenda

En İyi Yabancı Diziler Listesi Ve Detaylar 30+

30.White Collar

IMDB Puanı: 8.3 
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6
Yayın Tarihi: 2009 – 2014 

Whitecollar dizisi de  en iyi Amerikan dizilerinden biri olarak öne çıkıyor. Konu olarak nispeten the Blacklist dizisiyle benzeşen bu dizide, yakışıklı bir dolandırıcı olan Neal Caffrey yüksek güvenlikli ve daha önce hiç kimsenin kaçamadığı bir cezaevinden kaçmayı başarıyor. Uzun bir kaçma-kovalamaca serüveninden sonra FBI ajanı Peter Burke, Caffrey’i yakalıyor.

Suç dehası Neal Caffrey, sonunda can düşmanı olan FBI ajanı Peter Burke tarafından yakalanır. Ama Neal, maksimum güvenlikli cezaevinden kaybettiği aşkını bulmak için kaçar.

Polisiye türündeki bu dizi yabancı diziler arasında en çok sevilenlerden biri olarak karşımızı çıkıyor. 2014 Yılında final yapmasına rağmen dizi hakkında olum düşünceler değişmemiş. Hala izlenmeye değer diziler arasında.

Oyuncular : Matt Bomer,Tim DeKay,Willie Garson,Tiffani Thiessen,Sharif Atkins,Marsha Thomason

29.The Last Kingdom

IMDB Puanı: 8.3 
Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram,18+
İlk Sezon Tarihi: 2015

Büyük Alfred, krallığını İskandinavyalı istilacılara karşı savunurken, Sakson olarak doğup Vikingler tarafından yetiştirilen Uhtred, doğuştan gelen hakkını arar.

İngiltere’nin yaklaşık 800-900 yılları arasında daha fazla toprak edinmeye hevesli vikingler, yerli İngiliz halklarını sahip oldukları topraklarını ellerinden almak ve İngiltere’den Vikingleri itmek isteyen Saksonlar’ı tamamen ele geçirip, yok etmektir. Bu dizi de vikinglere benzer olarak olayları İngiltere açısından, daha doğrusu Saksonlar açısından anlatıyor.

Oyuncular:Alexander Dreymon, Emily Cox, David Dawson,Millie Brady,Adrian Bouchet

28.Legion

IMDB Puanı: 8.5 
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 2

Son Bölüm Yayın Tarihi: 12 Ağustos 2019                                                                      İlk Sezon Tarihi: 2017

Dizi ana hatları ile David Haller’in X-Men evreninde yer alan diğer mutanlarla birlikte hayatta kalma mücadelesi konu almakta. David Haller, yani Legion aynı zamanda bir şizofreni hastasıdır. Kendi içinde de kişiliği altında çok farklı özellikleri vardır. Aynı zamanda da X-Men camiasının en güçlü mutantlarından biridir.

Marvel’ın ünlü X-Men evreninde geçen yeni dizisi “Legion” başlıyor. Dizide çocukluğunda şizofreni teşhisi konan, hayatını hastanede geçiren 30’lu yaşlardaki David Haller’ın hayatı hastaneye yeni gelen Syd ile tanışmasıyla değişiyor

Özellikle Marvel severler için izlenmesi kesinlik gereken bir dizi “Legion” bilim kurgu tarzındaki dizi en çok sevilenler arasında yerini almış durumda.

Oyuncular: Dan Stevens (David Haller) / Rachel Keller (Syd Barrett) / Amber Midthunder (Kerry Loudermilk) / Aubrey Plaza (Lenny Busker) / Bill Irwin (Cary Loudermilk) / Jeremie Harris (Ptonomy Wallace) / Jean Smart (Dr. Melanie Bird) / Katie Aselton (Amy Haller) / Mackenzie Gray (The Eye)

27.The Walking Dead

IMDB Puanı: 8.5
İlk bölüm yayın tarihi: 31 Ekim 2010
Sezon sayısı: 10
Bölüm sayısı: 133
Devam Ediyor Mu: Evet

En çok izlenen yabancı diziler arasında bir çok kişi tarafından önerilen yabancı dizilerden biri de Walking Dead. Walking Dead Frank Darabont tarafından geliştirilen bir Amerikan korku – drama dizisidir. Dizide Rick Grimes polis memuru olarak çalışırken görev hattında vurulup, hastaneye kaldırılıyor. Hastanede uyandığında ise dünyaya ölülerin (zombilerin) hakim olduğunu keşfediyor.

Türkiye’de adını hemen hemen herkesin bildiği bir dizi olarak The walking dead en çok sevilen diziler arasında yerini almış durumda. Özellik 10 sezonuna başlayan dizi kitlesini her geçen gün büyütmektedir.

Oyuncular: Norman Reedus, Melissa McBride, Danai Gurira,Andrew Lincoln,Lauren Cohan, Christian Serratos

26.Mad Men

IMDB Puanı: 8.6 
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 7
Yayın Tarihi: 2007 – 2015

Diğer diziler kadar popüler olmasa da,  Mad Men yabancı diziler arasında izlenmesi gereken en iyi dizilerden biri olarak öne çıkıyor. Kendine has bir izleyici kitlesine sahip olan bu dizi 1960’larda geçen bir hikayeye dayanıyor. 1960’lı yıllarda New York’un baş ettiği ırkçılık, alkol ve sigara bağımlılığı gibi sorunları da yoğun bir şekilde işleyen bu dizi temel olarak  Sterling Cooper adlı küçük bir reklam firmasında yaşanan olaylara yoğunlaşıyor.

Dizide, baş karakter olarak öne çıkan Don Draper’in, çocukluk dönemine ait problemli geçmişini saklama çabası ve aşk hayatı ele alınıyor.  Mad Men dizisini diğer birçok diziden ayıran şey de bu aslında. Diziyi izlerken  Draper’in zafiyetlerini gizlemek adına dış dünyaya karşı takındığı tavrı görmeniz mümkün. Drama dalında birçok kez ödül alan bu dizi insan psikolojisine de yolculuk yapmanızı ve insanın derin dünyasını farklı bir açıdan gözlemlemenizi sağlıyor.

1960’ların amerika’sını merak ediyorsanız eğer izlemeniz gereken en önemli yabancı diziler arasında yerini almış durumda.

Oyuncular: Jon Hamm,Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser,January Jones,Aaron Staton,Rich Sommer,John Slattery

25.Lost

IMDB Puanı: 8.6 
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6
Yayın Tarihi: 2004 – 2010

Lost dizisini duymayan kalmadı. Özellikle en beğenilen diziler arasında  yerini almasının nedeni büyük bir kitleye sahip olması. Türkiye dahil çoğu ülke için küçümsenmeyen bir kitleye sahip.

Altı sezondan oluşan ve aksiyon-fantastik dizi türünde en iyi Amerikan dizilerinden bir olan Lost’un konusu ise şöyle; Oceanic Havayollarının 815 numaralı uçağı Pasifiğin ortasında bir adaya düşer.

Düşen uçağın sağ kalan yolcuları ıssız ve kimsesiz gibi gözüken bu adada hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar. Çok geçmeden adada yalnız olmadıklarını ve adadın gizli sırlarla dolu olduğunu anlayan yolcuları gizemli olaylar bekliyordur.

Uçağın sağ kalan yolcularından olan ve dizinin odak noktasında bulunan Reyes, Sawyer, Kim, Kate, Jack, John Locke ve Sayyid adlı yolcular bir yandan “the Others” (Diğerleri) diye niteledikleri adadın gizemli sakinleriyle mücadele ederken, bir yandan da bu adadan kurtulmanın yollarını ararlar.

Altın küre, Satum Ödülleri ve Emmy Ödüllerini de kazanması dizinin kalitesini konusunda kendisini kanıtladığı kesin.

Oyuncular: Oyuncular: Jorge Garcia (Hugo “Hurley” Reyes) / Josh Holloway (James “Sawyer” Ford)/ Yunjin Kim (Sun-Hwa Kwon) / Evangeline Lilly (Katherin “Kate” Austen)) / Terry O’Quinn (John Locke) / Naveen Andrews (Sayyid Jarrah) / Matthew Fox (Dr. Jack Shephard)/ Daniel Dae Kim (Jin-Soo Kwon)

24.Big Little Lies

IMDB Puanı: 8.6 
Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 2
Yeni Sezon Başlangıç Tarihi: 2019
İlk Sezon Tarihi: 2017

Big Little Lies genel hatları ile kadınların modern toplumdaki ilişkilerinin karmaşıklığını anlatıyor. Dizi özünde,  insanların toplumda başarılı ve mutlu olduğu izlenimi ile harika resimler verirken, kendi evlerinde nasıl istismara uğradıkları ve istismarla nasıl başa çıkmaya çalıştıklarının hikayesini anlatıyor.

Feminizm konusunda ön plana çıkıyor gibi eleştiriler alsa’da bizce en çok izlenmesi sevkli diziler arasında yer aldığı kesin. Özellikle amerika’da fazlaca kadın kitlesine sahipler diyebiliyoruz.

Oyuncular: Oyuncular: Reese Witherspoon (Madeline Martha Mackenzie) / Nicole Kidman (Celeste Wright) / Zoë Kravitz (Bonnie Carlson) / Laura Dern (Renata Klein) / Shailene Woodley (Jane Chapman) / Alexander Skarsgård (Perry Wright) / Adam Scott (Ed Mackenzie)

23.Mr. Robot

IMDB Puanı: 8.6 
Devam Ediyor Mu: Evet.
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

İlk Sezon Tarihi: 2015

Mr. Robot Dramayı mükemmel bir gerilim karışımı ile harmanlayan bir bilimkurgu şovu. Teknolojiye hayran insanlar için kaçırılmaması gereken bir yapıt. Eğer sadece bir kaç bölümünü izleyip, diziyi izlemeyi bıraktıysanız inanın bana kaybettiğiniz çok şey var demektir.

Tabii Mr. Robot sadece en iyi bilim kurgu dizileri arasında gösterilirken aynı zamanda gerilim ve dram konularında da bir o kadar iddialı bir seri.

Mr. Robot iddialı bir dizi aslına bakarsanız. Bunun yanı sıra oldukça fazla’da popüler diziler arasında yer etmiş durumda.

Bilim kurgu zevkini doruklarda yaşayabilirsiniz.

Oyuncular: Rami Malek,Christian Slater,Carly Chaikin, Martin Wallström, Portia Doubleday, Stephanie Corneliussen,BD Wong

22.Spartacus

IMDB Puanı: 8.6 
Devam Ediyor Mu: Hayır.
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayım Tarihi: 2010 – 2013

Spartacus, Roma’ya karşı. gladyatör şampiyonu Spartacus’ün ve üçüncü Servile savaşı’na kadar uzanan olaylara ve Spartaküs’ün hikayelerine odaklanır. Spartacus, hayatı boyunca tüm kölelerin özgürlüğü için roma’nın gücüne karşı savaşmış, efsanevi bir gladyatördür.

Spartacus, cinsel ilişki, şiddet, kan, kıskançlık, aşk, ihtiras, yasak aşk, intikam, entrika, eşcinsel ilişkiler, güzel kadınlar, yakışıklı erkekler, heyecan, aksiyon gibi bir çok şeyi izleyicisine sunmaktadır.

Yaş kısıtlaması tam olarak olmasa’da +18 bir dizi kategorisinde değerlendirmek lazım. Fazlaca vahşet ve kan görmekteyiz. Üstüne birde cinsellik dönemin yansımalarının yanında izleyiciyi etkilediği kesin!

Oyuncular: Manu Bennett,Daniel Feuerriegel,Peter Mensah, Lucy Lawless,Nick E. Tarabay,Viva Bianca, Liam McIntyre, Pana Hema Taylor,Cynthia Addai-Robinson

21.Shameless (Utanmaz)

IMDB Puanı: 8.7
Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 10
Yayın Tarihi: 2011 – 

Uyarlamasının da çekilmesiyle, son zamanlarda ülkemizde de adını sık sık duyduğumuz ve en iyi yabancı diziler arasında gösterebileceğimiz bir diğer dizi de Shameless. Alkolik bir baba ve çocuklarının hikayesini anlatan dizide, ailenin en büyük kızı olan Fiona, beş erkek ve bir kız kardeşine ebeveynlik rolünü üstlenir. Bir yandan kendi hayatındaki sorunlarla mücadele eden Fiona, diğer yandan kardeşlerinin sorumluluğunu alır.

Alkolik baba Frank Gallagher’in alkol bağımlılığının daha da kötüleştirdiği hayat şartları ile mücadele etmeye çalışan ailenin başından geçenler ve bu olayların etkili bir biçimde sahnelenmesi dizinin dünyanın her yerinde önemli bir izleyici kitlesine sahip olmasını sağlıyor.

Yabancı bir aile yapısını ve yanında dram,komedi ve kara mizah yer alıyor. En çok izlenen yabancı diziler arasında kendisine yer bulmuş durumda.

Oyuncular: William H. Macy,Ethan Cutkosky, Jeremy Allen White ,Shanola Hampton,Steve Howey,Michael Patrick McGill,Jim Hoffmaster,Brenden Sims

20.Dexter

IMDB Puanı: 8.7 
Devam Ediyor Mu: Hayır 
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayın Tarihi: 2006 – 2013

Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanında kan analisti olarak görev yapar. Ancak kimsenin bilmediği bir işi daha vardır. Cinayetlerin çözümünde cinayet masasının çözemediği. Çözse bile delil yetersizliğinden adalet sisteminden bir şekilde kurtulmayı başaran kötü adamları avlamak ve öldürmek için zaman harcadğı bir iş.

Aslında Dexter’da bir katil ancak endişelenmeyin, serin kanlı Dexter rastgele birini öldürmüyor. Cinayet hobilerini, yalnızca diğer katillerin canını almakla sınırlı tutuyor.

Dizi tam olarak aksiyon içeriyor. Bunun yanında vahşet ve kan oldukça fazla durumda. Onun bu tarzı izleyiciyi gergin anlara soksa’da izlenmeye değer bir dizi.

Oyuncular: Michael C. Hall (Dexter Morgan) / Jennifer Carpenter (Debra Morgan) / David Zayas (Sgt. Angel Batista) / James Remar (Harry Morgan) / C.S. Lee (Vince Masuka) / Luna Lauren Velez (Lt. Maria LaGuerta)

19.Doctor Who

IMDB Puanı: 8.6
Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 12

Yeni Sezon Başlangıç Tarihi: 2019
İlk Sezon Tarihi: 2005

Doctor Who ismi sizi yanıltmasın. Dizi doktorlukla alakalı bir dizi değil. Doctor diye bahsi geçen kişi uzayda ve zamanda şeytanla savaşmak için yanında insanla yolculuk yapabilen insan kılığında ancak insan olmayan bir varlık. Öldüğünde yeni bir formla hayata tekrar gelebilyor. Şu ana kadar 11 farklı aktör Doctor’u canlandırdı.

Doktor Who” 1989’da durdurulan eski diziyi takip ediyor. 2005 yılında yayım hayatına başlayan Doctor Who ise dokuzuncu doktor’la başlıyor. Doktor’a eşlik eden arkadaşlarıyla da dünyayı kurtarmak macrelarını izliyoruz.

Fantastik bir hikayesinin yanında en çok izlenen diziler arasında rahatlıkla tepelere oynuyor. Dizi macera tarzı sayesinde dizi seyircilerine zevkli vakitler geçirtiyor.

Oyuncular: Matt Smith (The Doctor) / David Tennant (The Doctor) / Peter Capaldi (The Doctor) / Jenna Coleman (Clara) / Nicholas Briggs (Dalek) / Karen Gillan (Amy Pond)

18.Rome

IMDB Puanı: 8.8 
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 2
Yayın Tarihi: 2005 – 2007

En iyi diziler arasında gösterilebilecek ve bu anlamda mutlaka izlemenizi tavsiye edebileceğim bir diğer dizi de Rome. 2000’li yılların en popüler dizileri arasında da yer alan bu dizi İngiliz, Amerikan ve İtalyan ortak yapımı tarihi bir dönem draması.  Dizinin temel edindiği dönem Roma Cumhuriyetinden Roma İmparatorluğuna geçiş süreci olan M.Ö. 1. yüzyıl.

Rome dizisi, iç savaş, isyan ve fetihlerin yoğun bir şekilde yer aldığı bu çalkantılı dönemi ve bu dönemin en bilinen şahsiyetleri olan Sezar, Mark Antony, Kleopatra ve Cicero figürlerini, iki sıradan Roma askeri üzerinden etkileyici bir dille anlatıyor.

Kısa bir dizi olarak karşımıza çıksa’da izlenmesi gereken yabancı diziler arasında. Özellikle tarihi bir film veya dizi hayranlığınız varsa mutlaka izleyin!

Oyuncular: Kevin McKidd (Lucius Vorenus) / Ray Stevenson (Titus Pullo) / Polly Walker (Atia of the Julii) / Kerry Condon (Octavia of the Julii) / James Purefoy (Mark Antony) / Ian McNeice (Newsreader) / Coral Amiga (Vorena the Elder) / Lindsay Duncan (Servilia of the Junii)

17.Peaky Blinders

IMDB Puanı: 8.8 
Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 7
Yayın Tarihi: 2013 –

İzlenmesi gereken en iyi yabancı diziler arasında dikkat çeken bir diğer popüler dizi de Peaky Blinders. Bir dönem dizisi olan ve 1920’li yılların İngiltere’sinde suç dünyasını başarılı bir şekilde yansıtan  bu kült dizinin odağında “Shelby suç ailesi”  bulunuyor.

Dizide, Shelby mafyasının liderliğini üstlenmiş olan Thommas Shelby, Arthur Shelby, Polly Gray ve John Shelby gibi karakterlerden oluşan ekibinin Belfast şehrini suçtan arındırmak için gönderilen Chester Campbell’in sıkı takibi altında olduğunu fark ediyor.   Dizinin seyri de dedektif Chester Campbell ile Shelby mafyası arasındaki bu mücadeleye dayanıyor.

Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemi ve bu sıralarda gerek Londra’da, gerekse İngiltere’nin diğer şehirlerindeki genel durumu çok iyi tasvir eden bu dizinin ne yazık ki ülkemizde hak ettiği değeri gerçek manada elde edemediğini düşünüyorum.

Oyuncular: Cillian Murphy (Thomas Shelby) / Paul Anderson (Arthur Shelby) / Helen McCrory (Aunt Polly)) / Sophie Rundle (Ada Shelby) / Ned Dennehy (Charlie Strong) / Joe Cole (John Shelby) / Ian Peck (Curly) / Finn Cole (Michael Gray)

16. Fargo

IMDB Puanı: 8,9
Devam Ediyor Mu: Evet. 
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

İlk Sezon Tarihi: 2014

Fargo ; Coen kardeşler tarafından 1994 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Fargo konusu, yaşanmış bir olaydan esinlenerek gerçek hikayeye bağlı kalınmadan çekilmiş olan film çok beğenilmiş eleştirmenler tarafından olumlu bulunmuştu. Senaryo sahibi Coen kardeşler 2014 yılında senaryonun dizi film olması için onay vermiş ve Amerikan FX kanalında mini bir dizi olarak yayınlanmıştır. 

En beğenilen diziler arasında yerini almış durumda. Özellikle her sezon farklı bir hikaye ile karşımıza çıkan dizi mutlaka izlenmesi gerekenler arasında.

Oyuncular: Allison Tolman, Billy Bob Thornton,Colin Hanks,Martin Freeman,Russell Harvard,Kirsten Dunst,Ewan McGregor, Patrick Wilson,Mary Elizabeth Winstead

15.The Office

IMDB Puanı: 8.8 
Devam Ediyor Mu: Hayır
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 9
Yayın Tarihi: 2005 – 2013

The Office dizisi, komedi dalında irdeleyebileceğimiz ve izlemeniz gereken yabancı diziler arasında gösterebileceğimiz bir diğer dizi. Aynı ismi taşıyan İngiliz dizisinin uyarlaması niteliğinde olan bu dizi ofis hayatını olabilecek en doğal biçimde aktarıyor ve Dunder Mifflin adlı kağıt firmasının Scranton şubesinde yönetici pozisyonunda olan Michael Scott ile ekibi arasındaki gündelik hayata yoğunlaşıyor.

Amerikan komedi tarzındaki dizi oldukça fazla seveni bulunuyor. İzlenmesi gerek komedi tarzı yabancı diziler arasında gayet sağlam bir yere sahip. Şuan devam etmeyen dizi kitlesi tarafından hala anılıyor.

Oyuncular: Hugh Laurie (Dr. Gregory House) / Omar Epps (Dr. Eric Foreman) / Robert Sean Leonard (Dr. James Wilson) / Jesse Spencer (Dr. Robert Chase) / Lisa Edelstein (Dr. Lisa Cuddy) / Jennifer Morrison (Dr. Allison Cameron) / Peter Jacobson (Dr. Chris Taub) / Olivia Wilde (Dr. Remy ‘Thirteen’ Hadley)

14.Vikings

IMDB Puanı: 8.6 
Devam Ediyor Mu: Evet.
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6
Yeni Sezon Başlangıç Tarihi:  2019
İlk Sezon Tarihi: 2013

Vikings, History Channel’da yayımlanan, Kanada-İrlanda ortak yapımı, Michael Hirst tarafından hem yazılmış hem de yapımcılığı üstlenilmiş olağanüstü bir dizi.

Başlangıçta sadece mini dizi projesi olarak çekilmiş ancak eleştirmenlerden ve izleyicilerden gelen güçlü desteğin ardından zamanla devasa bir projeye dönüşmüş ve şu an ki konumu ile de dünyanın en iyi dizileri arasına ismini altın harflerle yazdırmış bir yapım.

Mitolojilere, destanlara ve medeniyette birçok ilerlemeye sahip İskandinavların atalarının gerçekten barbar Vikingler mi olduğu konusu izleyicilerin akıllarını kurcalıyor. Barbar bir topluluk oldukları için ilerledikleri yerlere kan ve vahşeti de götüren, yağmacılıkla birçok yerleşim yerini talan eden bu topluluğun yaptıkları; ölüm korkularının olmamasıyla açıklanıyor. Vikingler gelenekleri gereği savaşçı bir topluluk ve savaşarak ölmenin dünya üzerinde en onurlu ölüm şekli olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden savaşlarda öne atılmaktan çekinmiyor, etraftan gelecek bir kılıç darbesinden korkmuyor ve bir an önce işlerini tamamlamaya çalışıyorlar. Ölümden zerre kadar korkmayan Vikingler, çocukluktan beri korkusuz yetiştiriliyorlar. Öyle ki geleneklerinde yer etmiş ve 7 yılda bir düzenlenen bir ayinde kendi aralarından seçtikleri 7 kişiyi kurban ediyorlar.

Özellikle müslüman sahnesi ile türkiye içinde en çok paylaşılan dizi sahnelerinden birine sahip diyebiliriz. 8 yüzyıllar konu alındığında zor bir yapım orta çıkması beklense’de oldukça başarılı bir dizi olmayı başardığını söylemeden geçemeyiz.

Oyuncular: Gustaf Skarsgård,Katheryn Winnick,Alexander Ludwig, Travis Fimmel,Clive Standen,Georgia Hirst, Alex Høgh Andersen,Jordan Patrick Smith

13.La Casa De Papel

IMDB Puanı: 8.5 
Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3
Yayın Tarihi: 2017 –

En iyi yabancı diziler listemizde yerini alan ve özellikle senaryo kurgusu ile son yılların en popüler dizilerinden olmayı başaran bir diğer dizi de Le Casa De Papel. Netflix’te yayınlanan bir İspanyol dizisi olan ve oldukça özgün bir hikayeye dayanan bu La Casa De Papel sürükleyicilik açısından da kusursuz bir dizi.

Bir hırsızlık hikayesini konu edinen bu dizi her biri birbirinden ilginç ve becerikli soygunculardan oluşan bir grubun 2.4 milyon Avroyu çalmak için giriştikleri maceraya dayanıyor.

La Casa De Papel dizisinin neredeyse her bölümü heyecan verici ve merakınızı cezbederek sizi diğer işlerinizden alıkoyacak bir kalitede. Bu dizinin kurgusundaki bazı unsurlarının, Tarantino’nun Rezervuar Köpekleri filmindeki unsurlar ile benzeştiğini düşünenler bile var.

İspanyol altyapılı dizi la casa de papel oldukça fazla izleyene kavuştu. Haber bültenlerine konu olacak boyutlara ulaşan dizi türkiye içinden’de büyük bir kitleye sahip oldu.

Oyuncular: Úrsula Corberó,Itziar Ituño,Álvaro Morte,Pedro Alonso,Miguel Herrán,Darko Peric,Paco Tous,Juan Fernández

12.Stranger Things

IMDB PUANI: 8,8
İlk bölüm yayın tarihi: 15 Temmuz 2016 
Sezon sayısı: 4
Bölüm sayısı: 25

Stranger Things, kaybolan arkadaşlarını aramaya başlayan 3 çocuğun ve onlara yardım eden insanların hikayesini konu alan bir amerikan bilim kurgu hikayesidir. Konusu kadar başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken dizide, macera ve doğaüstü olayların sürekliliği, izleyiciyi etkisi altına alıyor.

En sevilen diziler arasında ilk sırada yer bulmuş olan Stanger Thimgs büyük başarılarda elde etmiş durumda.

Oyuncular: Winona Ryder,Finn Wolfhard,Millie Bobby Brown,David Harbour, Joe Keery,Cara Buono,Noah Schnapp

11.Orange Is the New Black

IMDB PUANI: 8,1
İlk bölüm yayın tarihi: 11 Temmuz 2013
Son bölüm yayın tarihi: 26 Temmuz 2019
Sezon sayısı: 7

Dizi, New York’ta yaşayan biseksüel kadın karakter Piper Chapman’ın (Taylor Schilling) etrafında gelişir. Piper on yıl önce üniversitedeyken tanıdığı bir uyuşturucu satıcısı olan kız arkadaşı Alex Vause (Laura Prepon) yüzünden 15 aylık hapis cezası alır. … Piper, Alex’le aynı hapishaneye düşer.

Dizi sağlam bir kurguya sahip. Özellikle akıcı dizilerin başında geliyor. Sağlan hikayesi ve dram,komedi ve macera türüne oldukça yakın.

Oyuncular: Taylor Schilling,Kate Mulgrew,Uzo Aduba,Danielle Brooks,Nick Sandow,Yael Stone, Taryn Manning,Jackie Cruz

10.Westworld

IMDB: 8,8
İlk bölüm yayın tarihi: 2 Ekim 2016-
Sezon sayısı: 2

İlginç noktalardan birisi şu: 1973’teki film uyarlamasında iyi karakterler insanlar ve kötüler de robotlardı. Gunslinger karakteri de kötülerin başıydı dolaylı olarak. Fakat HBO uyarlamasında bu dengenin biraz değişeceği ve insan türüne getirilecek kimi eleştirilerle “iyiler” ve “kötüler”in izleyici algısında sürekli yer değiştirebileceği konuşuluyor.

Westworld, Doktor Robert Ford’un (Anthony Hopkins) yarattığı, yüksek gerçeklikli bir sanal yetişkin eğlence parkının adı. Bedenleri başka yerde olan ziyaretçiler, bilinçleriyle bu eğlence parklarına gidiyorlar. Ortaçağ temalı Medieval World ve antik Roma temalı Roman World de olmak üzere bu parklardan toplamda 3 adet olduğu biliniyor orijinal hikâyeden. Bu parklardaki dünyalarda, günlüğü 1000 dolar karşılığında robotlarla cinsel fantezilerden, zevkine adam öldürmeye kadar bir dizi “eğlence”yi yaşayabiliyor ziyaretçiler. Fakat birtakım sebeplerden ötürü işler yolunda gitmemeye ve yapay zekadan uyanan androidler, ziyaretçileri bir anlamda “avlamaya” başlıyor. İşte hikâye de burada başlıyor.

Oyuncular: Evan Rachel Wood,Jeffrey Wright,Ed Harris,Tessa Thompson, Thandie Newton,James Marsden,Anthony Hopkins

9.Sons of Anarchy

IMDB: 8,6
İlk bölüm yayın tarihi: 3 Eylül 2008 Devam ediyor…
Sezon sayısı: 7

Charmed adlı bir kasaba ve bu kasabada el altından silah kaçakçılığı yapan ve kasabada it kopuğa izin vermeme amacı güden bir motosiklet kulübü var. Polislerle bir derece anlaşmalı olan bu kulübün en gözde elemanı Jax. Dizinin merkezinde o var. Dizinin en karizmatik karakterlerinden annesi Gemma yani Katey Sagal, arkaplanda işleri çekip çeviren hatun rolünde. Tam bir manipülasyon ustası. Kulüp başkanı Clay’le beraber. Clay ise Sons of Anarchy’nin başkanı ve rahmetli olan Jax’in babasının en yakın arkadaşı. Sırf şu kurgu bile çok şey vadediyor aslında.

Dizi resmen bizim yan sanayi “ADANA” şaka bir yana resmen kavga,gürültü toplumsal düzenin içine bir kaç olaylar katıp sunulan bir dizi. Sıfır bir izleyenler sevebileceği türden dizi.

Oyuncular: Charlie Hunnam,Katey Sagal,Mark Boone Junior ,Kim Coates,Theo Rossi,Dayton Callie,Ron Perlman,Winter Ave Zoli

8.The Punisher

IMDB: 8,5
İlk bölüm yayın tarihi: 17 Kasım 2017
Son bölüm yayın tarihi: 18 Ocak 2019
Sezon sayısı: 2

Karısının ve çocuklarının öldürülmesiyle intikam yolculuğuna çıkan Frank Castle’ın hikayesini odağına alan Marvel’s The Punisher’da Castle, New York’un yeraltı dünyasına dair karanlık bir komployla yüzleşecek. İntikam için çıktığı bu yolda “The Punisher”a dönüşen Castle, artık sadece kendi ailesini değil, çok daha fazla insanı etkileyen adaletsizlikleri çözmek için göreve hazır!

Bilim Kurgunun yanı sıra Aksiyon içeren bir dizi olarak karşımıza çıkan The Punisher en çok izlenen yabancı diziler arasında 8. sırada yer bulmuş gözüküyor.

Oyuncular: Jon Berntha, Amber Rose Revah,Ben Barnes,Jason R. Moore,Ebon Moss-Bachrach, Floriana Lima

7.Suits

IMDB: 8,5
Yayın Tarihi: 2011- Devam Ediyor…
Sezon: 9

Bir hukuk draması olarak lanse edilmesine rağmen, türden beklenmeyecek bir tempoyla ilerleyen dizi, yaza yakışır bir USA Network dizisi.
Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir fotografik hafızaya sahip olan Mike Ross’un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter NewYork’un bir numaralı avukatlarından biridir ve Mike’ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir. Böylece ikili bir araya gelerek, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyerek beraber çalışmaya başlarlar.

Suits aksiyon ve macera harmanlanmasını çok iyi yansıtan ve izleyici için sıkıcı olmayan bölümleri ile izlenmesi geren yabancı diziler arasında.

Oyuncular: Gabriel Mach,Rick Hoffman,Sarah Rafferty,Patrick J. Adams

6.The Haunting of Hill House

IMDB: 8,7
İlk bölüm yayın tarihi: 12 Ekim 2018
Sezon sayısı: 2

Shirley Jackson’ın aynı adlı ünlü romanından yola çıkıyor. Kitabın modern bir uyarlaması yapım, daha sonra ülke çapında “perili köşk” olarak ünlenecek bir evde büyüyen kardeşlerin hikayesini anlatıyor.

Kitap’dan alıntı olarak nadir dizilerden birisi olan The Haunting dizi olarak öne çıkan konu ise korku türünde bir yapım olması. Gayet kısa mini bir dizi olmasından ötürü büyük bir kitleye ulaşmaya başlamış durumda.

5.The Wire

IMDB: 9,3
İlk bölüm yayın tarihi: 2 Haziran 2002
Son bölüm yayın tarihi: 9 Mart 2008
Sezon sayısı: 5

5 sezondan oluşan dizide farklı sezonlarda farklı konular ele alınıyor. İlk sezonunda uyuşturucu, ikinci sezonda işçi ve sendikalar, üçüncü sezonda politika, dördüncü sezonda eğitim sistemi ve beşinci sezonda da medya konuları işleniyor. Sezonlarda ana konular birbirinden farklı olduğu halde, konu tamamıyla değişmiyor. Aynı karakterler farklı sezonlarda görülüyorlar ve tüm olaylar Baltimore şehrinin etkileyici atmosferinde geçiyor.

Dizide salt iyi ve salt kötü karakterler yok. Gündelik hayatın akışında kötü olan iyiler ve iyi olan kötüler var dizide. Filmdeki “kötü” bir karakteri hayranlık içinde izlerken bulabiliyorsunuz kendinizi.

Diziyi izlemeye başlamadan önce ve izleme sürecinde sürekli yorumları okudum. Yorumlarda gördüğüm başlıca cümlelerden biri “Abi zehir gibi İngilizcemle hiçbir .ok anlamadım” oldu. 

Senarist David Simon, Baltimore Sun gazetesinde 10 yıldan fazla çalışmış bir gazeteci. Senaryonun sağlamlığı da bundan ileri geliyor. Olanı biteni çok iyi bilen biri tarafından yaratılmış yani.

Oyuncular: Dominic West,John Doman,Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce,Lance Reddick

4.Game of Thrones

IMDB: 9,4
İlk bölüm yayın tarihi: 17 Nisan 2011
Son bölüm yayın tarihi: 19 Mayıs 2019
Sezon: 8

17 Nisan 2011 tarihide başlayıp 7 sezondur devam eden Game of Thrones dizisi; George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı romanından uyarlandı ve daha sonra da kitap serisinden konuları işleyerek yoluna devam etti. 

Krallığı sırasında yaşanan gizemli bir cinayet onu; köklerini saltıkları toprak kadar soğuk olan Kışyarı’nın (Winterfell) lordu ve yakın arkadaşı Eddard Stark’tan, baş döndürücü entrikaların cereyan ettiği Demir Taht’ın korunmasında kendisine yardım etmesini istemiştir.

Fakat bu sırada Kışyarı’nın en kuzeyindeki devasa Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmakta ve Ejderkrallar’ın soyundan gelen Targaryen kardeşler de ellerindeki ejder yumurtalarıyla hakları olan tahtı geri alabilmek adına planlar yapmaktadırlar. Elbette ki yaşanan bu karmaşa sadece bu olaylarla sınırlı kalmayacak ve tamı tamına 8 sezonluk olağanüstü bir efsaneye dönüşecektir.  

Oyuncular: Peter Dinklage,Lena Headey,Emilia Clarke,Kit Harington,Sophie Turner, Maisie Williams

3.Kardeşler Takimi

IMDB: 9,5
İlk bölüm yayın tarihi: 9 Eylül 2001
Son bölüm yayın tarihi: 4 Kasım 2001
Ödüller: Primetime Emmy En İyi Mini Dizi Ödülü…

Yıl:1942- Yer:Toccoa Kampı. 101.Hava gücü ve 506.Alay gönüllülerinin işi hiç de kolay olmayacaktı.Onlar eğitildiler,ter döktüler,çalıştılar,planladılar ve herşeyi en baştan aldılar.Düşman hattının gerisinde ve çıkartma gününde içgüdülerine,misyonlarını yerine getireceklerine inanmak zorundalardı.Kendine güven,yanındaki silah arkadaşına güven…O kişi paraşütçü kardeşin olduğu sürece.Steven Spielberg ve Tom Hanks, Er Ryan’ı Kurtarmak’taki ortak başaralarından sonra, 2.Dünya Savaşı askerleri hakkında anlatacak daha fazla hikaye olduğunu keşfettiler.Kardeşler Takımı, Stephen E. Ambrose’nin kitabına dayanan heycanlı,savaşın gerçekçi destanı…

Tür: Dram , Macera , Savaş , Tarih
Oyuncular: Scott Grimes,Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor,Donnie Wahlberg,Peter Youngblood Hills,Matthew Leitch

2.Çernobil

IMDb: 9,5
İlk bölüm yayın tarihi: 6 Mayıs 2019
Son bölüm yayın tarihi: 3 Haziran 2019
Bölüm sayısı: 5
Programın yaratıcısı: Craig Mazin

Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu ediyor. Yaşanan trajik kazanın ardından SSCB, olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir. Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek ve felaketin boyutlarını kontrol altına almak için zorlu bir mücadele verir.
 • Klasik korku türü yolunda ilerlemeyen dizi yine de oldukça korku verici, özellikle yaşananların gerçek olduğunu düşündüğümüzde.
 • Birçok yasal drama ve jeopolitik entrikalara şahit oluyoruz.
 • Felaketin etrafında dönen gerginlik hissi bölüm boyunca daima mevcut. Sıradan korku dizilerinin aksine, hiçbir zaman tehditten uzaklaşmış hissini yaşayamıyoruz. Gerilimi dizi boyunca hissediyoruz.
 • Özellikle radyasyonun etkilerini gösteren ve iliklerimize kadar korkuyu yaşadığımız sahneler, facianın kurbanlarının başına gelenleri gösterirken onların neler yaşadığına ve hislerine tanıklık etmemizi sağlıyor.
 • Karakterler sadece birkaç bölümde gözükmüş olabilir. Hatta isimlerini hatırlamıyor olmanız da oldukça muhtemel. Ama onların orada olduklarını ve tarihteki rollerini unutmak mümkün değil.

2019 Yılının en iyi dizi seçildi. Özellikle gerilim ve korku türünde çoğu film ve diziye ders niteliğinde bir yapım oldu.

Oyuncular: Jessie Buckley,Jared Harris,Stellan Skarsgård,Adam Nagaitis,Emily Watson, Paul Ritter,Robert Emms,Sam Troughton

1.Breaking Bad

IMDb: 9,5
İlk bölüm yayın tarihi: 20 Ocak 2008
Son bölüm yayın tarihi: 29 Eylül 2013
Sezon sayısı: 5
Yayın tarihi: 20 Ocak 2008 – 29 Eylül 2013
Ödüller: Altın Küre Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi Ödülü…

Kanserden öleceğini öğrenen bir kimya öğretmeni, ailesinin geleceğini garanti altına almak için metamfetamin üretip satmak üzere eski bir öğrencisiyle kafa kafaya verir.

Olaylar bundan sonra başlar. 1 Sezon oldukça içerisine çekmese’de dizinin diğer sezonlar harika bir yapımın ortaya çıkışlarının göstergesi. Dizi en çok beğenilen ve izlenen yabancı dizi olarak yerini almış durumda. Büyük bir fan grubuna sahip olan bu yapım tam anlamıyla işinin ehli olduklarını kanıtlar neticesinde.

 • Dizinin introsunda gözüken C10H15N formülü, metamfetaminin ta kendisi. 149.24 de molekül ağırlığı.
 • Breaking Bad tam 2 yıllık bir zaman diliminde geçiyor. Her şey Walter’ın 7 Eylül 2009 5:02’de uyanmasıyla başlıyor ve 7 Eylül 2011’de efsane bir şekilde bitiyor.
  Bir bölümün ortalama maliyeti 3 milyon dolar.
 • Dizi boyunca tam 270 kişi ölüyor.
  Game of Thrones yazarı George R.R. Martin, Breaking Bad’in “Ozymandias” adlı 5. sezonun 14. bölümünü izledikten sonra “Westeros’ta Walter White kadar canavar karakter yok, bunun üzerine çalışacağım” diyerek sonraki kitapları için diziden ilham aldığını belirtmiştir.
 • Dizinin başarısından sonra gerçek meth satıcıları ürünlerinie mavi renk vermeye başlamışlar.
Oyuncular: Bryan Cranston,Anna Gunn,Aaron Paul,Dean Norris, Betsy Brandt,RJ Mitte,Steven Michael Quezada, Giancarlo Esposito
MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Is Sleeping Correctly Important? Improper Sleep has an impact on aging

Adequate and regular sleep is one of the measures to be taken in the fight…

12 hours ago

What is Christmas? Why And How Is It Celebrated?

Christmas, that is Christmas, preparations were made this year for Christmas, which is celebrated every…

13 hours ago

When Does SANTA CLAUS Come to the City? Who is this Santa?

Well, how many of us know that New Year's Eve has nothing to do with…

13 hours ago

Kylie Jenner and Kendall Jenner sisters fun video on TikTok

Kylie Jenner and Kendall Jenner have also taken over TikTok. This is the first time…

14 hours ago

Kylie Jenner 2020 Trending Bikinis

From Kim Kardashian and Kylie Jenner to Selena Gomez, Instagram's most popular bikini and swimsuit…

14 hours ago

When is the Mike Tyson match? Here is information about the match Mike Tyson Roy Jones

Mike Tyson returns to the ring after 15 years. He will be in the ring…

1 day ago