Categories: Agenda

Fetih 1453 filmi oyuncuları kim? Fetih 1453 konusu ve fragmanı

Fetih 1453 oyuncuları ve konusu merak ediliyor.Bugün İstanbul’un fethinin 567. yıldömümü.. Bu sene de büyük bir coşku ile karşılanan İstanbul’un fethi, bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu akşam Fox Tv ekranlarında da Fetih 1453 filmi yayınlanacak. Filmi daha önce izlemeyenler ile yeniden izlemek isteyenler Fetih 1453 filminin saat kaçta olduğunu, oyuncuları ve konusunu araştırıyor. İşte Fetih 1453 filmi ile ilgili merak edilenler…

Fetih 1453 konusu

Babası II. Murat’ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet’in şimdi kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu’nun son toprağı olan Konstantinapolis’i Osmanlı Devleti’ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir…
Osmanlı Devleti’ne çağ atlatarak imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet’in 1451 yılında henüz İstanbul’u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında. 3 boyutlu animasyonların da yer aldığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy üstlenirken, senaryoyu kaleme alan Atilla Engin ve İrfan Saruhan’a Prof.Dr. Feridun Emecen, Doç.Dr. Hülya Tezcan, Doç.Dr. Gülgün Köroğlu, sanat tarihçisi Massimo Farinelli’den oluşan geniş bir danışmanlar kadrosu da eşlik ediyor.


Yapım süreci 2009 eylülünde başlayan ve 2012’nin Ocak ayında tamamlanan film Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de gösterime girdi.

Fetih 1453, İstanbul’un Fethi’ni konu alan ve Ulubatlı Hasan’ın hayat hikâyesi çevresinde kurgulanan Türk yapımı, geniş bütçeli sinema filmi. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Faruk Aksoy’un üstlendiği filmin senaryosu Atilla Engin tarafından yazılmış ve Erkan Özekan tarafından kurgulanmıştır.

Sosyal medyada filmin üç dakikalık fragmanı 24 saatte 1.670.000 kişi tarafından izlenmiştir. 16 Şubat 2012’de saat 14:53’ten itibaren 450 kopya ile 900 salonda gösterimine başlanan film ilk gününde 300.000 biletli seyirci tarafından izlenmiştir. Üç hafta sonra ise Türkiye’de tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuştur. Ayrıca Türkiye’de 5.000.000 ve 6.000.000 seyirci barajını geçen ilk film olmuştur.Yapımın Avrupa gösteriminde de ilk hafta sonu 255.000 seyirciye ulaşılmış ve tüm zamanların hafta sonu açılış rekoru kırılmıştır.

Fetih 1453 filmi oyuncuları kim?

II. Mehmed (Devrim Evin/Ege Uslu) — Yedinci Osmanlı Devleti padişahı. Dönemin ileri gelen alimlerinden dersler almış ve hayatını Konstantinopolis’i fethetmeye adamıştır. Baba sevgisi görmeden çocukluğunu geçirmiş, 1444 yılında 12 yaşında iken babasının tahttan feragat etmesi nedeniyle tahta geçmiştir. Fakat iki yıl sonra Çandarlı Halil Paşa tarafından tahttan uzaklaştırılmış ve II. Murat tekrar padişah olmuştur. 1451 yılında babasının ölümüyle birlikte saltanatının ikinci dönemi başlamış ve fetih hazırlıklarına hız vermiştir. Çocukluğu Ege Uslu tarafından canlandırılmıştır.

Ulubatlı Hasan (İbrahim Çelikkol) — II. Mehmed’in kılıç hocası ve arkadaşı. Mehmed’in şehzadelik günlerinden bu yana yanında olmuş ve padişah olduğunda da onunla birlikte başkent Edirne’ye gitmiştir. Fetih sırasında Konstantinopolis surlarına Osmanlı bayrağını diken kişidir.

Era (Dilek Serbest/Algun Molla) — Macar döküm ustası Urban’ın evlatlık kızı. Müslüman bir ailenin kızı olarak doğan Era’nın yaşadığı köy Doğu Roma askerlerince yağmaya uğramış, ailesi öldürülmüş ve kendisi esir pazarında satılmak üzere esir edilmiştir. Esir pazarında Urban tarafından satın alınmış ve gerçek kızı gibi büyütülmüştür. Çocukluğu Algun Molla tarafından canlandırılmıştır.

Konstantinos (Recep Aktuğ) — Doğu Roma İmparatorluğu’nun son hükümdarı. İmparatorluğun başkenti Konstantinopolis’in fethedilemeyeceğini savunmakta ve bu düşüncesini daha önce şehrin birçok kez kuşatılmasına rağmen alınamamasıyla desteklemektedir. Buna rağmen kuşatmaya karşı hazırlıklarını yapmakta ve diğer Hıristiyan ülkelerinin desteğini sağlamaya çalışmaktadır.

Giovanni Giustiniani (Cengiz Coşkun) — Cenevizli general. Konstantinos’un fethe karşı Hıristiyan dünyasından yardım istemesi nedeniyle Ocak 1453’te yedi yüz kişilik ordusuyla birlikte Konstantinopolis’e gelmiştir.

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

NASA Shares Big News Found on the Moon

NASA: Water discovered on the surface of the Moon NASA announced that there was water…

6 hours ago

Nicole Kidman, Detailed Explanations About Big Little Lies Season 3

Speaking about Big Little Lies Season 3, Nicole Kidman stated that Liane Moriarty, the author…

6 hours ago

Oppermann, Deputy Speaker of the German Bundestag, dies (cause of death revealed)

The famous name died in the shooting of the TV show. Thomas Oppermann, Deputy Chairman…

6 hours ago

Oscar Isaac to meet the lead role in ‘Moon Knight’ TV series on Disney Plus

Oscar Isaac is in talks to star in the Marvel series "Moon Knight" on Disney…

7 hours ago

James Gunn shares two cover images of his new Suicide Squad movie

James Gunn Signed "The Suicide Squad" Team on Empire Magazine Cover! The Suicide Squad movie,…

7 hours ago

Trailer of Netflix Series “Selena” to Premiere in December!

Trailer of the Netflix Series "Selena"! https://www.youtube.com/watch?v=-0wz7n-h71M&ab_channel=Netflix “Selena: The Series”, a biographical drama about famous…

7 hours ago