Categories: Agenda

Kafeler, restoranlar ne hengam açılacak? Otellerin açılacağı tarih aşikâr oldu!

İçişleri Bakanlığından yayınlanan genelgeyle toplumsal aranın korunmasının güçlükle olduğu kafe, restoran üzere işletmelerin faaliyetleri süreksiz müddetliğine durdurulmuştu. Otellerde ise koronavirüs önlemleri sebebiyle minimum seviyede müşteri kabul edilmişti.  Restoranların masa servisi hizmeti yasaklanmış ve yalnızca paket servise müsaade verilmişti. Faaliyetleri durdurulan otel ve restoranlar tekrar hizmet vermeye hazırlanıyor. Olağan hayata dönüş için her meydana kişisel hijyen kuralları belirlenmesi için ağır bir gayret sarf ediliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yemek  ve turizm bölümüne hususî çalışmalar yürütülüyor. Pekala kafeler, restoranlar ve oteller ne devir açılacak? İşte detaylar…

RESTORAN VE OTELLER NE VAKIT AÇILACAK?

Yeni olağan hayata geçiş için çalışmalar devam ediyor. İçişleri Bakanlığı yeme-içme ve konaklama bölümü için kişisel bir genelge hazırladı. Bu genelgenin önümüzdeki hafta içinde açıklanması bekleniyor.. Genelgeye nazaran hijyen kurallarını tarafına getiren işletmeler 27 Mayıs’ta müşterilerine kapılarını açabilecek.

MASA VE SANDALYELERE IÇTIMAÎ UZAKLIK KURALI!

Kültür ve Turizm Bakanlığı işletmelerdeki hijyen çalışmalarını belgelendirebilmek için Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı çalışmasını hazırladı. 27 Mayıs itibariyle sertifikasyona uyan restoranlar çalışmaya tekrar başlayabilecek. Hazırlanan çalışmaya nazaran masalar arası aralık 1.5 metre olacak. İşletmelerde sandalyeler arasında 60 cm ara bırakılacak.

TEK TASARRUFLUK ESERLER KULLANILACAK!

Yemek masaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin akabinde alkol bazlı ürünlenler (kolonya, dezenfektan) ile temizlenecek. Ayrıyeten bu işyerlerinde tek tasarrufluk tuzluk, biberlik ve peçetelik bölge alacak.

ÇALIŞANLAR HAMI KIYAFET GİYECEK!

Restoran ve otel mutfaklarında gerekli çalışmalar yürütülecek. Mutfaklar aklık protokolüne sahip olacak ve sistemli kayıt tutulacak. İşletme, servis ve sunum besin güvenliği gereklilikleri tanımlanacak. Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Ayrıyeten çalışan çalışanlara gözetici kıyafet verilecek ve sistemli olarak ateş ölçümü yapılacak.

KAFELER NE DEVIR AÇILIYOR?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın hazırladığı pandemine 4 aşamalı sıradanlaştırma planında 1. aşama 11 Mayıs’ta başladı. 2. aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık dördüncü aşaması ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası için planlandı. Ramazan ayından sonra işyerlerinde uygulanan kısıtlamalarda rahatlama olacak. Kafeler sıradanlaştırma sürecinin 2. yarısı olan Haziran ayının ortalarında açılması hedefleniyor. Restoranlarda masa ve sandalye sayısı azaltılacak. Müşteri sayısı minimum seviyeye çekilecek.Maske ve ara kuralı zarurî olacak

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Singer Jessie J interestingly revealed that she broke up with her boyfriend

Singer Jessie J announced her breakup with her boyfriend by hip dance Channing Tatum and…

13 hours ago

Karayip Korsanları 6 Hakkında Tüm Detaylar Ortaya Çıktı

Karayip Korsanları 6 Hakkındaki Tüm Detaylar Açıklandı - Johnny Depp, Karayip Korsanları hakkında konuştu Büyük…

14 hours ago

Model Ansley Pacheco, thief broke into house, clash broke out

Model Ansley Pacheco fires two robbers who broke into her home and marched on her…

17 hours ago

Robert Pattinson expects to win an Oscar for his role as Batman

There was much talk last year that Joaquin Phoenix, who played the Joker in the…

17 hours ago

Who is Miley Cyrus? One of the richest singers in the world (Biography)

Who is Miley Cyrus? How old is Miley Cyrus? What are the Miley Cyrus albums?…

17 hours ago

Miley Cyrus Claims About Aliens (I’m Watched By An Alien)

Miley Cyrus: The aliens have followed us. Miley Cyrus made interesting claims about aliens. The…

17 hours ago