Categories: AgendaHealth

Kuzu kulağının yararları nelerdir? Kuzu kulağı nasıl tüketilir? Kuzu kulağı suyu ne işe yarar?

Salata olarak tüketilen kuzukulağı ekşi bir tadı olduğundan herkes tarafından beğenilerek kullanılmaz. Fakat bu bitki yüzyıllardır resen yetişir ve alternatif tıpta doğal ilaç prodüksiyonunda tüketilir. Fosfor ve demir bakımından güçlü olan kuzu kulağı imaj olarak ıspanakla karıştırılır. Pekala Kuzu kulağının yararları nelerdir? Kuzu kulağı nasıl tüketilir? Kuzu kulağı suyu ne işe yarar? İşte cevabı:

Bilim literatüründe Rumex acetosella olarak isimlendirilen kuzu kulağı, al gövdeli bir bitki cinsidir. Yapraklarında yüksek ölçüde potasyum barındıran kuzu kulağı, başkaca okzalat, oksalik asit, tanen, antrakinon, reçine ve şeker içerir. Bunun dışında A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Tüysüz uzun yaprakları nedeniyle kuzuların kulaklarına benziyor. Halk arasında ekşimlik, oğlak kulağı ve ebemekşisi olarak da isimleri vardır. Türkiye’de en ziyade yetiştiriciliği Tokat’ta yapılırken Yerküre da ise Avrupa devletlerinde sera usulüyle yetiştirilir. Fakat kuzu kulağı resen sulak yerlerde yetişen bir bitkidir.Sonbaharda tam olgunlaşan bu bitki kış ayları boyunca pazar tezgahlarında bulunabilir. Eski çağlardan beridir cilt hastalıklarında sıklıkla kullanılan kuzu kulağı mahsusen sedef marazı, egzama ve çıbanlara birebir yarar sağlar. İçerdiği asidik mahsusen cilt yüzeyindeki deforme olmuş hücreleri yeniler. Güçlü bir mikrop öldürücü vardır. Yapılan son araştırmalarda bitkinin ana sütünü artırıcı tesirinin olduğu saptanmıştır. Karabuğday ailesine ilişkin kuzu kulağı nemli topraklarda kolay kolay yetişir. Çiğ olarak tüketilebilir. 

KUZU KULAĞI SUYU NE İŞE YARAR?

Alternatif tıpta kuzu kulağı suyu münhasıran cilt marazlarının tedavisinde kullanılır. Bir demet kuzu kulağı güzelce yıkandıktan sonra bir litre su eklenerek kaynatılır. Yarım saate kadar kaynayan su süzülür. Yumuşamış olan lapa kuzu kulağını kurumuş topuk ya da dirseğe koyup üzerini streçleyip yarım saat beklerseniz. Bu yerin yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıyeten bu su egzama üzere rahatsızlıklara sürüldüğünde deforme olan nahiyeyi yeniler. Kuzu kulağı kurutulup kaynatılıp çay elde edilir. Bu çay güçlü bir idrar söktürücüdür. Sindirimi düzenler ve safranın fonksiyonlarını yeniler. 

KUZU KULAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Hatunların ergenlikten itibaren yaşadığı adet döngüsünde yaşanan sancı ve ağrıları dindirir. Başkaca sistemsiz adet döngüsünde de yarar sağlar.

C vitamini eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan önemli illetlerin riskini düşürür. Vücuttaki sağlıklı hücre sayısını artırır.

Çiğ olarak tüketildiğinde lisan üzerindeki enfeksiyonlu hücreleri ve diş aralarındaki besin atıklarını temizler. Diş etlerini güçlendirir. Diş kaybını azaltır.

Çeşitli sebeplerden dolayı yavaşlayan bağırsaklar kabızlığa neden olur. Lakin kuzukulağı bağırsakların işlevselliğini artırarak sindirim dertlerinin önünde makbul. Adeta müshil üzere tesir sağlar.

Taze olan kuzukulağı ezilip cilt yüzeyine sürüldüğünde burada olan egzama, sedef, güneş yanığı üzere cilt sorunların riskini azaltır. Tüm cilt hücrelerini güçlendirerek yaşlanma ve kırışıklık üzere tesirleri ortadan kaldırır.

Kandaki toksinleri ve yağları temizleyerek idrar yolu ile atar. Bu süreci sırasında idrar yollarını ve mesaneyi temizler. Taş ve kum oluşumunu önler.

İçeriğinde likit orantısı yüksek olduğunda böbrek bezlerini çalıştırır. Lakin yüksek potasyum içerdiğinden vücutta likit dengesizliğine yol açabilir. 

Üst teneffüs yolları illetleri sırasında tüketildiğinde boğazı enfeksiyondan arındırır. Bağışıklığın neden olduğu yüksek ateşi düşürür. 

Yapılan araştırmalarda kuzukulağı tohumunun ana sütünü artırdığını ve besleyici özelliğini çoğalttığı görülmüştür. 

KUZU KULAĞI NASIL TÜKETİLİR?

Umumiyetle çiğ olarak salatalarda kullanılır. Fakat çorba ve böbreklerde de iç materyal niyetine de tüketilebilir. 20 gram kurutulmuş kuzukulağını kaynamış bir bardak sıcak suyun içine ekleyin 5 dakika sonra süzüp tüketin. Bu çay ateşi düşürmeye ve idrar sökmeye yardımcı olur. Bir demet kuzu kulağını yeterlice yıkayın. Bir saat boyunca sirkeli suda bekletin. Daha sonra doğrayıp bir tabağa alın içine bir salatalık doğrayıp zeytin yağı limon ve pul biber ekleyip tüketin. Bu salatayı ara öğün olarak tükettiğinizde kilo vermenize de yardımcı olur.

MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Bella Hadid received great appreciation from her followers with her bikini photos

Bella Hadid's bikini photos shared on her Instagram account were very popular with her followers.…

6 hours ago

Famous actress Mirtha Legrand: Maradona and Wanda Nara had sex for hours at the hotel

Famous actress Mirtha Legrand: Maradona and Wanda Nara had sexual intercourse in the hotel until…

22 hours ago

Model Brittany Rhea Phillips dies under vehicle driving over

Model Brittany Rhea Phillips died under the vehicle passing over her! The fact that the…

22 hours ago

Royal’s bustling bride, Meghan Markle, dies before her baby is born

The world press is talking about this news! It was alleged that the Royal's eventful…

22 hours ago

Turkish phenomenon Şeyma Subaşı who cursed her followers on Instagram became the agenda in her country

Turkish Phenomenon Şeyma Subaşı became the agenda in her country by cursing her follower who…

23 hours ago

Why did Diego Armando Maradona die? Football, drugs, politics and God’s Hand …

Why did Diego Armando Maradona die? After the autopsy of legendary football player Diego Armando…

1 day ago