Categories: Agenda

Muallimler için iki yeni yönetmelik yolda

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Işçi Umumi Yöneticisi Hamza Aydoğdu, bakanlık olarak, Hoca Atama ve Bölge Değiştirme Yönetmeliği ile Ulusal Eğitim Bakanlığı Işçisinin Hizmette Yükselme, Unvan Değişikliği ve Bölge Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptıklarını, düzenlemenin Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından onaylandığını en kısa vadede Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklediklerini söyledi.

Hizmette Yükselme Yönetmeliği’nde, mektep müdüriyeti, kaza ve vilayet ulusal eğitim müdüriyeti ile daha üst hizmetler için kariyer ve liyakati esas alan düzenlemelere gidildiğini anlatan Aydoğdu, kademeler arasındaki geçişlerin sistemli hale getirildiğini belirtti. Vazifede yükselmeye yönelik çerçeve yönetmelikte kaza müdüriyeti ve büro müdüriyeti hizmetlerine atamaların imtihanla gerçekleştirileceğinin belirtildiğini hatırlatan Aydoğdu, şöyle konuştu:
“Okul yönetici yardımcılığı, mektep müdüriyeti ve büro müdüriyeti hizmetine atamalar imtihanla gerçekleştirildiği için kariyer basamaklarını çıkarken testle atanılan/görevlendirilen mektep yönetici yardımcısı, mektep yöneticisi ve büro yöneticisi ana arterler olacak. Bundan sonra da unvanlar arası geçişte, kendi birikimine güvenen muallimlerimiz yukarıya hakikat kariyerlerine devam edebilecek.

Yönetmelik, bir yandan yerdeki hoca ve başkanlar gayri yandan da akademisyenlerin iştirakiyle tüm paydaşların görüşleri alınarak hazırlandı. Düzenlemenin Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un hizmete geldiği günden bu yana üzerinde vurgu yaptığı liyakat ve kariyer esasına nazaran yapıldı. Hocalar artık gerekli yeterlikleri sağladıktan sonra büro yöneticisi, kaza ulusal eğitim yöneticisi, bölge yönetici yardımcısı, bölge ulusal eğitim yöneticisi olabilecek.

Hoca Atama ve Yan Değiştirme Yönetmeliği’nde de değişiklik yaptık. Muallim mahal değiştirmelerinde yıllara dayalı olarak verilen hizmet puanı esas alındı. Hocaların yaklaşık yüzde 70’i büyükşehirlerde vazife yapıyor. Mesleğe yeni giren ama kendini yetiştirmiş olan genç bir hocanın fakat yıllar geçtikçe hizmet puanı yükselebiliyordu. Yayımlanmasını beklediğimiz atama yönetmeliğindeki değişiklikle muallimlerin kendini yetiştirmek için yaptıklarının, eğitim talime sunduğu katma kıymetin de hizmet puanına eklenmesini sağladık. Artık lisansüstü eğitim, 2. lisans eğitimi, ulusal ve milletlerarası girişimler, TÜBİTAK girişimleri, hakemli mecmualardaki makaleler, e-Twinning girişimlerindeki çalışmalar, ulusal ve milletlerarası yarışlarda alınan aşamalar de hizmet puanına eklenecek. Bu değişiklik genç, dinamik, çağa ayak uyduran, kendini yenileyen, dönüştüren muallimlerin de istedikleri yanlara gelmelerine imkân sağlayacak. Her iki yönetmelikteki değişikliğin umumi ufku liyakat eksenli. Yönetmelik değişiklikleriyle hocaların mesleksel tecrübelerinin yanında akademik ve mesleksel gelişimi ile kurumsal ekleri da bedellendiriliyor. Bununla, bir muallimin hizmete başlamasından itibaren lafı edilen yerlerdeki tüm ekleri değerlendirmeye alınıyor, yatay ve dikey tüm hareketlilikler bu kıymetlendirme üzerinden yapılıyor. Bir manada bu değişiklik, bildiklerinin yanında ‘yaptıkları’ üzerinden muallim eğini değerlendirmeye dayalı bir sistem olarak düşünülmeli.”

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Maverick Carter net worth changing rapidly (hopeful for 2021)

40 Year Old Maverick Carter Net Worth? Maverick Carter Total Assets? Maverick Carter's role in…

18 hours ago

Miley Cyrus’ sister Noah Cyrus censored her genitals

Singer Noah Cyrus, who took the stage in a transparent outfit, revolted Singer Noah Cyrus,…

18 hours ago

Sports announcer Diletta Leotta’s secret secret revealed

Sports announcer Diletta Leotta revealed her secret via social media sharing Diletta Leotta, the Italian…

18 hours ago

Anna Falchi celebrated her team’s victory naked

48-year-old Italian player Anna Falchi celebrates Lazio football team's win It blew the minds of…

2 days ago

Lizzie Cundy put the mask on her breasts instead of her face

Lizzie Cundy put the mask on her breasts, not her mouth! TV star Lizzie Cundy,…

2 days ago

Hot photo of American singer Nicole Scherzinger was on the agenda

Hot photo of 42-year-old Nicole Scherzinger enjoying in the sauna 42-year-old singer Nicole Scherzinger, enjoying…

2 days ago