Categories: AgendaHealth

Saçınıza zarar veren 5 düşman

Saçlarınıza gereken özeni gösterdiğinizi düşünmenize rağmen yeterince sağlıklı görünmüyorsa,  dökülmelerine ve kırılmalarına engel olamıyorsanız alışkanlıklarınıza bir göz atmanız gerekebilir. Belki de saçlarınızın bu durumundan siz sorumlusunuzdur!

1. Yanlış beslenme saçları zayıflatır
Besin ve vitamin eksikliğinin yanı sıra vücuda giren demirin de azalması, saçın daha yoğun dökülmesine neden olur. Meyveler ve sebzeler açısından zengin bir diyet saçları iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Aynı derecede önemli olan yağın ve tuzun tüketimini azaltmaktır; bu da saçın kalitesini düşürür, zayıf ve kırılgan olmaya teşvik eder.

2. Kurutucunun veya ütünün fazla kullanılması saçların kalitesini düşürür
Bu termal elementleri sürekli ve çok yüksek bir sıcaklıkta kullanmak saç köküne zarar verir, hacim kaybeder, incelir, kırılır ve kopar. Daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak için dikkat etmelisiniz.

3. Saçınızın nemini koruyun
Havadaki nem oranının azalması saçlı derinin kurumasına ve kepeklenmesine neden olabilir. Havanın soğuk olduğu kış aylarında kaşıntı, kızarma ve kuru kepek belirtileri ile ortaya çıkan, saçlı deri egzamaları daha şiddetli seyreder. Kışın kullanılan bereler başımızı soğuk, rüzgar, hava kirliği ve diğer çevresel etkenlerden korur. Ama malzemeleri sentetik ise saçlarınızın elektriklenmesine ve yağlanıp yapışmasına da sebep olabilir. Çok dar seçilen bereler saçlı deride dolaşımı yavaşlatır ve saçların oksijenlenmesini azaltır. Bu nedenle berelerin kan dolaşımını engellemeyen ve sentetik olmayan ürünlerden tercih edilmesi gerekir.

4. Kirlilik saçları etkiler
Kirlilik, saç kalitesini düşürür ve kepeklenmesine neden olur. Kirleten parçacıklar, yapısını bozarak kırılgan bir saçla sonuçlanan daha kötü bir durum oluşturur. Yağlı saçlar atmosferdeki bu değişimden en fazla etkilenen şeydir çünkü daha kolay kirlenirler.

5. Saçları sıcak suyla yıkamak parlaklığını düşürür
Saç dipleri ve saç üstünde bulunan asit ve koruyucu lipit tabakayı eritmesi sebebiyle saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın. Saçlarınızı yıkarken Ilık su kullanmaya özen gösterin.

MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

[51]Jennifer Lopez sexy nude photos are on the agenda

Sexy singer jennifer, who managed to do this after the age of 51, finally posed…

3 hours ago

Emily Atack confessed to having an affair with a man she met at the tavern and his wife

Beautiful host Emily Atack confessed to having an affair with a man she met at…

3 hours ago

World famous singer Rita Ora shook social media with her split

The world famous singer Rita Ora was on the agenda in social media with her…

3 hours ago

Telling the difference in Instagram and real life: Danae Mercer

Real life difference with Instagram! Because of the 'perfect' photos and bodies of the phenomena…

3 hours ago

Interesting facts about Hooters, the World’s Sexiest Restaurant Chain

Here, All Orders are delivered to the customer with sexy ladies. Here are some interesting…

4 hours ago

Sommer Ray, the fitness instructor with the sexiest butt on social media

Social media celebrity, fashion designer, model, product designer, fitness instructor and the hottest fitness instructor…

5 hours ago