Categories: Agenda

Şahin Avrupa günü kutlama programına katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun 9 Mayıs Avrupa Günü için “Dayanışmanın 70. Yılı” temasıyla düzenlediği programa birlik ve dayanışma bildirisiyle katıldı.

Şahin, “Türkiye ile AB arasında çok daha ortak ve güçlü çalışmaların hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Şahin, Avrupa Birliği’nin 70 yıl evvel demokrasi, hukuk, engelli, bayan, evlat hakları üzerine kurulan yerküredeki en kıymetli birliklerden biri olduğunu belirterek, Avrupa Birliği Günü’nü kutladı. Parlamentoda konum aldığı ve Bakan olarak vazife yaptığı yıllarda AB ile değerli girişimler hayata geçirdiklerini anımsatan Şahin, “Büyükşehir belediye lideri olduktan sonra da muhit ve kültür girişimlerinde AB Delegasyonu ile çok sıkı çalıştık. Birebir hengamda TBB Yöneticisi olduğum için vesair belediyelerimiz bünyesinde de AB girişimlerinin hızlanması için çalıştık” formunda konuştu.

Korona virüs sürecine de değinen Şahin, “Pandemi sürecinde, Türkiye’nin AB açısından sıhhat, ticari altyapısı ve genç nüfusuyla ne kadar büyük bir müttefik ve AB için bir zenginlik olduğunu tüm yerkürenin görme fırsatı oldu. Türkiye AB’ye bedel katacaktır. Tüm yerkürenin barışı, insan haklarını, demokrasiyi çok daha kuvvetlendirecek bir yerküre modeline muhtaçlığı var. Türkiye ile AB arasında AB’nin kuruluş felsefesini hayata geçirecek çok daha ortak ve güçlü çalışmalar hayata geçirilmesi gerekiyor” laflarına mahal verdi.

AB Türkiye Delegasyonu Yöneticisi ve Büyükelçi Christian Berger, “Bu süreç bize birlik olup daima birlikte çalışmamız gerektiğini ve global bir yaklaşımla bu bunalımın üstesinden gelebileceğimizi gösterdi” tabirlerini kullandı.

Avrupa Birliği Günü’nün üç yıldır birlik ve beraberliğin simgesi olan Ramazan ayına denk gelmesinden ötürü memnuniyet duyduklarını söz eden AB Türkiye Delegasyonu Lideri ve Büyükelçi Christian Berger, gelecek yıl yüz yüze kutlama temennisinde bulundu. Avrupa Birliği’ni bir arada tutan şeyin kültür ya da yemek üzere ögeler değil hukukun üstünlüğünün hakim olduğu ortak bir ortamın bulunması olarak yorumlayan Berger, Avrupa’nın insan hakları ve basın özgürlüğü üzere mevzularda yerkürede önder kıta konumunda olduğuna dikkati çekti. AB’nin korona virüsle savaşta neler yaptığını da paylaşan Berger, Türkiye ile AB arasındaki münasebetlerin artırılması ve birlik olup daima birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizerek, “Bu süreç bize birlik olup daima birlikte çalışmamız gerektiğini ve global bir yaklaşımla bu bunalımın üstesinden gelebileceğimizi gösterdi” sözcüklerini kullandı.

Berger dört yıldır Türkiye’de yaşadığına vurgu yaparak, “Türkiye’nin iktisadı, altyapısı, kişileri çalışma ve düşünme üslubuyla Avrupai bir memleket görüyorum. Elbette farklılık var. Bunlardan evvel çözümlenmesi gereken mevzular var” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Lideri Büyükelçi Faruk Kaymakcı ise, paylaştığı bildiride tüm vatandaşların Avrupa Birliği Günü’nü kutlayarak, “Türkiye coğrafyası, iktisadı, sporu, sanatı ve ticaretiyle Avrupa’dır Avrupalıdır. Avrupa’nın geçmişinde nokta almıştır ve geleceğinde de taraf alacaktır” diye konuştu.

Program çerçevesinde kısa sinemalar, çeşitli orkestra ve müzisyenlerin konserlerine konum verildi. Çok sayıda akademisyen ve sanatkarın bildirisinin yayınladığı programda AB memleketlerinin Türkiye’deki büyükelçileri de, programa gönderdikleri bildirilerle Avrupa Günü’nü kutladı. – GAZİANTEP

Kaynak: İHA

MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Internet’s Cutest Girls Pokimane Net Worth, no makeup Trends

Imane Anys or her online pseudonym Pokimane is a Moroccan-born Canadian internet personality. Anys, a…

3 hours ago

Fun video with Jimmy Fallon, a parody of Taylor Swift’s ‘Folklore’

Jimmy Fallon amusingly imitating Taylor Swift's 'Folklore' in a parody documentary. Jimmy Fallon is making…

3 hours ago

Alex Baxter was mocked on social media

Australian model Alex Baxter climbed onto the lakeside cliff for the sake of posing. The…

4 hours ago

Alexis Sharkey found dead and naked

The social media phenomenon Alexis Sharkey, who has been sought as missing for days, was…

4 hours ago

Russian model Lilia Sudakova killed her husband

The famous model stabbed her husband, who came home with another woman, in the heart.…

4 hours ago

Jennifer Lopez is totally sexy but zero botox

The apparently imperishable whiz Jennifer Lopez discloses that preceding the dispatch of her JLo Beauty…

4 hours ago