Categories: Agenda

Şenes Erzik: “Ligin Haziran’da başlaması sıkıntı, Ağustos…”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Lideri, FIFA ve UEFA Onursal Üyesi Şenes Erzik, futbol gruplarına yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinde birçok vakaya rastlanmasının göz arkası edilemeyeceğini ve liglerin haziran ayında başlamasının çok güç olduğunu söyledi.

Şenes Erzik, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen ligler için başlatılma kararı alınmasıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

– “Haziran’da başlamaz! Ağustos…”

Salgın sürecinde insan sıhhatinin her şeyden değerli olduğuna dikkati çeken Erzik, şu sözleri kullandı:

Tarih biraz daha kaydırılacak üzere gözüküyor. Liglerin haziran ayında başlamayacağı belirli. UEFA, liglerin ağustosun başına kadar bitirilmesini istedi gelgelelim herkes koronavirüs sürecinin bu kadar süratli gelişeceğini bilmiyordu. Tablo biraz değişik. Şu anda gidişat uygun değil. Birçok ekipte olumlu vakalar çıktı. Patlama oldu. Bu göz gerisi edilemez. Ligler, haziran ayında başlamayacak üzere görünüyor. Süreci düzgün takip etmek gerek. Liglere başlama tarihinin ağustosun sonuna sahih olacağını düşünüyorum.

Deneyimli futbol adamı, liglerin başlama tarihi ile ilgili erteleme yapılması durumunda UEFA’nın göstereceği halla ilgili, “UEFA, 27 Mayıs’ta bir içtima yapacak. UEFA, liglere başlama tarihleri kendi turnuvalarının takvimiyle çakışmıyorsa bu mevzuda sonuna kadar yardımcı olur. Bu işi başından beri bir takvim hadisesi olarak ele almak lazım. FIFA ve UEFA’da, yerküre kupaları ile Avrupa şampiyonalarında daima birinci yapmaya çalıştığımız şey milletlerarası takvimdi. Onlarla oynamak mümkün lakin ne aşama olur şu an nitekim bir şey söyleyemiyorum.” diye görüş belirtti.

– “Para hesabı yapmak çok yanlış”

Şenes Erzik, koronavirüs salgını nedeniyle liglerin tamamlanamaması halinde Avrupa kupalarına katılacak kadrolar ve iştirak paylarının bölüşülmesi ile ilgili yaşanan tartışmalar hakkında şunları kaydetti:

Para hesabı yapmak çok yanlış. Şu anda para hesabına girmek en son yapılacak şey. Hevesle virüsün yayılma suratında değişiklik olmasını beklemeliyiz. Artık son noktaya gelindi. Önceliğimiz sıhhat. Gerisi bir biçimde yola koyulur. Mühim olan, virüsün tesirinin en çabuk hengamda ortadan kaldırılmasını beklemek. Bu hesapları hiç yapmadım. Yapmamakta da kararlıyım.”

– “En büyük sorun takvim”

Futbol yerküresinde son yıllarda turnuva ve bu tertiplere katılan takımların sayısının arttığını belirten Erzik, bu durumun salgın sürecinde takvimde yaşanan ezaya yol açtığını aktardı.

Şenes Erzik, şöyle konuştu:

Şampiyonaların formatlarını yapan benim. 1990’dan itibaren UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası ve Kupa Galipleri Kupası’nda bütün komitenin başkanlığını yaptım. En büyük sorun takvimde mekan bulup yerleştirmek. Turnuvaların azalması gerekirken giderek arttı. Kadroların sayısı da ziyadeleşti. Böyle bir afetin başımıza gelmesi bizim yaptığımız formatlarla taban tabana zıt. Takvimi zorluyor. Ekonomik tarafını ise kısa vadede düşünmemek lazım. Ligler tamamlanamazsa iktisat o devir düşünülecek. Kulüplerin mali durumu çok bed. Yalnız Türkiye’de değil her devlette. Bu süreçte en büyük düşünceyi çeken evvel futbolcular sonra da kulüpler. İnşallah virüs bir an evvel biter. Sonra ekonomik tarafı konuşulur.

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

NASA Shares Big News Found on the Moon

NASA: Water discovered on the surface of the Moon NASA announced that there was water…

8 hours ago

Nicole Kidman, Detailed Explanations About Big Little Lies Season 3

Speaking about Big Little Lies Season 3, Nicole Kidman stated that Liane Moriarty, the author…

8 hours ago

Oppermann, Deputy Speaker of the German Bundestag, dies (cause of death revealed)

The famous name died in the shooting of the TV show. Thomas Oppermann, Deputy Chairman…

8 hours ago

Oscar Isaac to meet the lead role in ‘Moon Knight’ TV series on Disney Plus

Oscar Isaac is in talks to star in the Marvel series "Moon Knight" on Disney…

9 hours ago

James Gunn shares two cover images of his new Suicide Squad movie

James Gunn Signed "The Suicide Squad" Team on Empire Magazine Cover! The Suicide Squad movie,…

9 hours ago

Trailer of Netflix Series “Selena” to Premiere in December!

Trailer of the Netflix Series "Selena"! https://www.youtube.com/watch?v=-0wz7n-h71M&ab_channel=Netflix “Selena: The Series”, a biographical drama about famous…

9 hours ago