Categories: Agenda

The Platform Konusu Ve Az Bilinenler

Son yılların en popüler dizi ve film izleme uygulamasından Netflix’in yeni filmi THE Platform önemli alt yapısı ve kurgusu ile çok beğenildi. Özellikle hikayesinin altındaki fikir konusu bir çok tartışmalara neden oldu. Peki The Platform Konusu ve Aktörleri…

The Platform Konusu

The Platform filmi, Her katında sadece iki kişinin bulunduğu ve çok katlı olan bir hapishanede yaşanılan sınıfsal ayrımları ve haksızlıkları anlatıyor. Hapishanede dağıtılan yemekler ilk başta en üst katta olanlara veriliyor, artan yemekler ise bir alt kattakine gidiyor. Sistem bu şekilde devam ediyor ancak en alt katta yaşayanlar açlıkla mücadele etmek zorunda kalıyor.

The Platform ya da orijinal ismiyle El hoyo. 2019 yılının sonbahar aylarında gerçekleşen Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdikten sonra Sitges, Torino gibi prestijli festivalleri dolaşan filmin altındaysa Galder Gaztelu-Urrutia’nın imzası bulunuyor. The Platform, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi aynı zamanda.

The Platform, dikey şekilde konumlandırılmış bir hapishanede geçiyor. Her hücrede iki mahkumun kaldığı hapishanede, yemek günde sadece bir kere üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyeceğe ulaşmak için çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün biraz daha vahşileşerek açlıkla baş etmeye çalışır. Bir gün gözünü hapishanenin 33. katında açan Goreng, hapishanenin kurallarını iyi bilen Trimagasi ile birlikte yiyeceğe ulaşabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir.

The Platform Ana Konusu Nedir?

The Platform filmi ana merkezinde kapitalist düzeni, zengin ve fakir arasındaki farkı, birilerinin üzerinden geçinenleri, haksızlıkları ve adaletsizliği anlatmaya çalışıyor. Filmin kurgusu bu sosyal mesajlar üzerine dizayn edilmiş olup birtakım aksaklıklar yaşansa da anlatılmak istenen çok net şekilde izleyiciye aktarılıyor.

El-Hoyo yani “Delik” ismi verilen hapishaneye gelen ana kahramanımız Goreng buraya herhangi bir suç işleyerek gelmediğini ve kendisini bir an da içeride bulduğunu anlatıyor. Daha çok bir sosyal deney tadında kurgulanmış bina da haksızlıklara karşı gelmek isteyen Goreng düzeni değiştirmek için harekete geçiyor.

Film içerisinde birçok gizemin yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Nitekim 333 katlı El Hoyo da 666 adet mahkum bulunuyor ev bu sayılar Hristiyanlık dinince şeytana ait kabul edilir. Şeytanın evi olarak değerlendirebileceğimiz El Hoyo’da adaleti sağlamaya çalışan Goreng’i ise Mesih’e benzetebiliriz.

Birçok sosyal mesajın ve benzetmelerin yer aldığı The Platform filmi hem senaryosu hem konusu hem de oyuncu kadrosuyla son yılların en iyi yapımlarından biri olmayı başarmıştır. The Platform IMDb’de aldığı 7.0’lık puanla da başarısını kanıtlamıştır.

Özetle; Dünya’nın kaynakları hepimize yetecek kadar geniş yelpazede ve bol. Filme göre paylaşsak da paylaşmazsak da Tanrı’nın bu konuda bir değerlendirmesi yok. Yalnızca net kurallar belirlenmiş: “Oda arkadaşını öldürmek yasak.” gibi ve Tanrı bizi kendi halimize bırakmış. Başarıyla çıkana da vaad edilen diploma var mı, yok mu, biz de bilmiyoruz.

Netflix Yapımı "The Platform"un Yönetmeni Filmin Sonuna Açıklama Getirdi

Goreng ve Baharat, platformun dibine kadar gidip, bu düzeni değiştirmeye karar verirler. 333. kata inildiğinde platformun son katına inildiği fark edilir. İkili masadaki son yemeği korumayı başarmış ve bu mesajı yukarıya götürmeye hazırlardır. Ancak bir şehir efsanesi gibi konuşulan, platformda bir çocuğun olduğunu kendi gözleriyle gördüklerinde, artık mesajları şekil değiştirir ve filmin sonunda platform, yemeğini yiyip uyumaya başlayan küçük kızla birlikte yükselir.

Collider’ın yaptığı röportaj: Bu gezegene ayak basan en acınılası varlıklar olarak kalmak isteyip istemediğimize bağlı.” sözlerini sarf ediyor. Yönetimin amacının ne olduğu sorusuna ise “Bu büyük bir mesele. Önemli olan her birimizin elimizdekilerle ne yaptığı. Bu bizim bulunduğumuz seviyede olur. Elbette adaletsizliği protesto etmeli ve bildirmeliyiz. Kendimizi korumaya devam edecek miyiz? Böylece başkaları yanlış yaptığında yapmamız gereken şeyi yapmaz mıyız? Daha önce söylediğim gibi bu bir toplumsal özeleştiri. Kimseye ne yapacağını söyleme konusunda yetkili değilim. Film yalnızca açığa çıkarmayı amaçlıyor, doktrinleştirmeyi ya da ders vermeyi değil. Elbette yapması gereken şeyleri yapanlar var, ama çoğumuz günü bahanelerle geçiriyoruz.” sözleriyle yanıt veriyor. “Çocuk gerçekten o kadının çocuğu muydu?” sorusu ise yönetmen tarafından şöyle cevaplanıyor; “Bu sorunun cevabını biliyorum, ama açıklamayacağım.”

Yönetimin katılmak isteyen birini reddetmesi konusunda yönetmenin cevabı “Goreng, The Platform’un yemeği. Onu, ne olursa olsun kabul ederlerdi. Ama görüşmenin yönetim tarafından yapılması Platform’a erişimin, aslında işkencelerle dolu olmasına rağmen arzulanan bir lüks olarak görünmesini sağlıyor. Eminim hepimiz buna benzer iş görüşmelerinden geçmişizdir.” oluyor. The Platform, Netflix’teki izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor!

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Khabib Nurmagomedov Ends His Career – Cristiano Ronaldo Messages On The Spotlight

Congratulatory messages from famous athletes showered to Khabib Nurmagomedov For Khabib Nurmagomedov, who announced his…

11 hours ago

Kim Kardashian who posted to annoy the Turks, censored from Instagram

Armenian-based television star Kim Kardashian said "Ottoman Turks killed women and children" on a social…

1 day ago

Kim Kardashian’s scandalous posts spark Instagram

Kim Kardashian shared a scandal yesterday about the events of 1915 from his Instagram account.…

1 day ago

Maverick Carter net worth changing rapidly (hopeful for 2021)

40 Year Old Maverick Carter Net Worth? Maverick Carter Total Assets? Maverick Carter's role in…

2 days ago

Miley Cyrus’ sister Noah Cyrus censored her genitals

Singer Noah Cyrus, who took the stage in a transparent outfit, revolted Singer Noah Cyrus,…

2 days ago

Sports announcer Diletta Leotta’s secret secret revealed

Sports announcer Diletta Leotta revealed her secret via social media sharing Diletta Leotta, the Italian…

2 days ago