Categories: Agenda

Üretim salgın tesiriyle beklenti altında kaldı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ait sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran, Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle birçok ortamda çalışmalara ara verilirken, sanayi kesiminde uzaktan çalışma yahut esnek çalışma modelleri uygulandı. Bu önlemlerin ağırlaştığı mart ayında takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi 2019’un tıpkı ayına nazaran yüzde 2, arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise yüzde 1,3 düşüş gösterdi. Endüstrinin alt kesimleri incelendiğinde, martta madencilik ve taş ocakçılığı kesimi endeksi yıllık bazda yüzde 5,6 imalat sanayi bölümü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı kolu endeksi yüzde 0,9 düştü. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi martta bir evvelki aya kıyasla yüzde 7,1 azaldı. Kelam konusu ayda madencilik ve taş ocakçılığı kolu endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 2,2 imalat sanayi kesimi endeksi yüzde 7,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı kolu endeksi yüzde 5,7 düşüş kaydetti. Takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı 1. çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 4,4 arttı. Bir evvelki çeyreğe nazaran mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış sanayi üretimi ise birebir kaldı. Ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin martta yüzde 2,8 artmasını bekliyordu. 

A1 Capital Yatırım Menkul Pahalar Araştırma Eksperi Aylin Cevizci, sanayi üretiminde salgınla oluşan ivme kaybının beklentiler dahilinde olduğunu söyledi. Olgunun piyasa beklentileri doğrultusunda yıllık yüzde 2, aylık yüzde 7,1 gerilediğini söz eden Cevizci, bu duruma mart ayı içinde şirketlerin planlı olarak üretime ara vermelerinin neden olduğunu bildirdi. Cevizci, sanayi bölümü alt kırılımlarından olan kimyasal ve kimyasal eserlerin imalatı kaleminin yıllık ve aylık bazda endeksten ayrıştığını belirterek “Arındırılmamış kimyasalların ve kimyasal eserlerin imalatı endeksinde aylık yüzde 10,9 yıllık yüzde 9 artış gözleniyor. Yaşanan olumsuz süreçte dezenfektan ve paklık eserlerinde ağır bir talebin olduğunu gözlemledik” dedi.

OLUMLU EĞİLİM SÜRÜYOR

Endeksin müspet eğilimini devam ettirdiğini ve bu yılın birinci çeyreğindeki ortalamasının, geçen yılın birebir dönemindekinin üzerine çıktığını tabir eden Aylin Cevizci, besin eserlerinin imalatında yaşanan yükselişe de dikkati çekerek, sokağa çıkma kısıtlamalarının perakende ve azık bölümlerine oluşan talebi artırdığını, bu durumun üretime de yansıdığını laflarına ekledi.  
 

MulierLife

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

Famous actress Mirtha Legrand: Maradona and Wanda Nara had sex for hours at the hotel

Famous actress Mirtha Legrand: Maradona and Wanda Nara had sexual intercourse in the hotel until…

2 hours ago

Model Brittany Rhea Phillips dies under vehicle driving over

Model Brittany Rhea Phillips died under the vehicle passing over her! The fact that the…

3 hours ago

Royal’s bustling bride, Meghan Markle, dies before her baby is born

The world press is talking about this news! It was alleged that the Royal's eventful…

3 hours ago

Turkish phenomenon Şeyma Subaşı who cursed her followers on Instagram became the agenda in her country

Turkish Phenomenon Şeyma Subaşı became the agenda in her country by cursing her follower who…

3 hours ago

Why did Diego Armando Maradona die? Football, drugs, politics and God’s Hand …

Why did Diego Armando Maradona die? After the autopsy of legendary football player Diego Armando…

14 hours ago

British press headlines sparked reaction after Maradona’s death

The headlines made by the British press after Maradona's death drew great reaction. Diego Armando…

15 hours ago