Categories: Agenda

Yazlıkta fiyatlar uçuşa geçti

DENİZHAN ERKOÇ-KARAR

Tüm yerküreyi tesiri altına alan Covid 19 salgını yaz aylarına girilmesiyle birlikte bilhassa yazlık fiyatlarına kıymetli ölçüde tesir etti. Bir gayrimenkul değerleme platformunun hazırladığı donelere nazaran; salgının tesirinin görülmeye başlanması ile birlikte yazlık ve yayla konutu formunda 2. konutlara talep bir anda patladı. Hasebiyle bu tipte konutların mahal aldığı büyük kentler dışındaki vilayetlerde ve yazlık gayeyle kullanılan müstakil konutlarda fiyatlar süratlice katlandı. Araştırmalara nazaran; yazlık ve müstakil konutlardaki satış ve kira fiyat artışı tüm öbür konut tiplerini artta bıraktı.

Bilhassa yazlıklarda geçen yıla nazaran kira fiyatlarında iki katına varan artışlar gözlemlendi. Tıp Operatörleri Platformu Devir Sözcüsü Cem Polatoğlu, bu yaz korona virüs salgını ile birlikte kişilerin tatil alışkanlıklarının değerli ölçüde değişeceğini lisana getirdi. Turist ve vatandaşların artık 1000 kişilik otellere değil butik otel yahut yazlık villalara yöneleceğini tabir eden Polatoğlu, bu durumun yazlık piyasası üzerinde değerli fiyat değişikliklerine neden olacağını kaydetti. Polatoğlu, “Aslına bakıldığında Türkiye’de yazlıkçıların sayısı yerküre ortalamasının çok üstünde. Rakam olarak söylemek gerekirse Türkiye’de 3,5 milyon yazlıkçı var. Ve bu meskenler senede ortalama yalnızca 30 gün kullanılıyor. Yazlıkların en dolu olduğu devir ise temmuz ve ağustos ayları” sözlerini kullandı. Konut fiyat artışlarının derlendiği bir diğer araştırmaya nazaran ise Türkiye’de nisanda en çokça konut fiyatlarının arttığı ortam yazlıkçıları ile ünlü Muğla oldu. 1 Ocak- 11 Mart 2020 tarihleri arasında konut metrekare fiyatı 4 bin 320 lira olan Muğla’da kelam konusu rakamlar 11 Mart 23 Nisan 2020 tarihleri arasında büyük bir sıçrama yaşayarak 5 bin 719 liraya yükseldi. Türkiye’nin bir gayrı yazlıkçı mekanı Antalya’da ise konut fiyatlarında yüzde 21 nispetinde artış yaşandı. Muğla ve Antalya’nın büyük sıçrama yaptığı periyotta İstanbul ve Ankara’da ise konut fiyatlarında değerli bir değişim olmadı.

OTELLER İÇİN KURALLAR ÇOK SIKI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mayıs sonu itibariyle turizm trafiğine ufak ufak başlayacağını duyurmuştu. Fakat işin otel boyutunda bakanlık işleri epey sıkı tutmaya kararlı. Otellerin turizme açılması için öncelikli olarak sertifika alması gerekiyor. Sertifikayı almak için ise tam 132 kriteri yanına getirmiş olma zaruriliği var. Kriterler arasında 1.5 metre içtimaî aralık, sıkı hijyen tedbirleri ve çalışanın pandemi eğitimi alması üzere koşullar da var.

HER ŞEY DAHİL SİSTEME DEVAM

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Lideri Müberra Eresin “Kamuoyunda ağır olarak gündeme gelen açık büfe ve her şey dahil pratiklerine da açıklık getirildiğini belirterek “Hastalığın birinci çıktığı günlerde TÜROB olarak, koronavirüs salgınıyla ilgili alınabilecek önlemler çerçevesinde üye otellerde kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği servisinde açık büfenin kaldırılarak, ‘kahvaltı tabağı ve set menü’ pratiğine geçilmesine yönelik tavsiye kararımız var. Fakat saf ki ilerleyen periyotlarda büsbütün kaldırılması diye bir şey kelam konusu olmayacaktır. Türkiye, ‘Her şey Dahil’ tatil konseptini, eski sunulan hizmetlerden rastgele bir kısıtlama yapmadan uygulanmaya devam edecektir. Yalnızca pandemi periyodu ile sonlu kalmak üzere, bilhassa yiyecek ve içecek servis ve sunumları, ilgili sıhhat otoriteleri tarafından alınacak kararlara nazaran düzenlenecektir” dedi.

MulierLife

Element - Mulierlife News Editor, Magazine, popular people, Researcher author.

Leave a Comment
Share
Published by
MulierLife

Recent Posts

NASA Shares Big News Found on the Moon

NASA: Water discovered on the surface of the Moon NASA announced that there was water…

9 hours ago

Nicole Kidman, Detailed Explanations About Big Little Lies Season 3

Speaking about Big Little Lies Season 3, Nicole Kidman stated that Liane Moriarty, the author…

9 hours ago

Oppermann, Deputy Speaker of the German Bundestag, dies (cause of death revealed)

The famous name died in the shooting of the TV show. Thomas Oppermann, Deputy Chairman…

9 hours ago

Oscar Isaac to meet the lead role in ‘Moon Knight’ TV series on Disney Plus

Oscar Isaac is in talks to star in the Marvel series "Moon Knight" on Disney…

9 hours ago

James Gunn shares two cover images of his new Suicide Squad movie

James Gunn Signed "The Suicide Squad" Team on Empire Magazine Cover! The Suicide Squad movie,…

9 hours ago

Trailer of Netflix Series “Selena” to Premiere in December!

Trailer of the Netflix Series "Selena"! https://www.youtube.com/watch?v=-0wz7n-h71M&ab_channel=Netflix “Selena: The Series”, a biographical drama about famous…

9 hours ago